Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół św. Doroty na wzgórzu w Będzinie

Autor wpisu: agatasp6
Data publikacji: 29.01.2011

Zabytkowy kościół z 1635 roku. Został wybudowany z polecenia ksieni zakonu Norbertanek z Krakowa. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej z pierścieniem na palcu. Według legendy obraz pojawił się tu za sprawą cudu uzdrowienia chorego dziecka.

W 1635 roku z polecenia ksieni klasztoru zwierzynieckiego, Doroty Kąckiej, ksiądz Wojciech Lipnicki z Lipnicy wzniósł kościółek pod wezwaniem św. Doroty. W czasie zaborów kościół stał się niemal ruiną i na 23 lata zawieszono odprawianie nabożeństw. Dopiero w 1817 roku został wyremontowany dzięki Pawłowi i Tekli Bontanim, ówczesnym właścicielom Grodźca. W czasie I wojny światowej w kościele umieszczono stajnie dla koni żołnierzy niemieckich.
 
W 1938 roku, przy wsparciu dziedzica Ciechanowskiego, rozpoczęto remont świątyni, który przerwał wybuch II wojny światowej. W 1946 roku, z inicjatywy garstki ludzi pod przewodnictwem ks. Juliusza Sumy, powstał Komitet Odbudowy Kościoła św. Doroty i 10 sierpnia 1947 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie kościoła św. Doroty przez biskupa ordynariusza diecezji częstochowskiej Teodora Kubinę. Równocześnie został poświęcony powracający do kościoła cudowny obraz Matki Bożej, który po raz pierwszy pojawił się w świątyni w 1865 roku przyniesiony przez Marcina Kotułę z wdzięczności za cudowne uzdrowienie dziecka. W 1968 roku nieznani sprawcy pocięli m.in. i ten obraz, lecz na podstawie zdjęcia wykonano kopię i poświęcono ją w 1971 roku.
 
Kościół św. Doroty jest obiektem chronionym, zaliczonym do II kategorii zabytków sztuki w Polsce. Katalog wymienia dwa zabytki znajdujące się w kościele: krucyfiks barokowy i dzwonek z XVIII wieku.

W 2010 roku otworzono nowy fragment szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba – szlak do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W październiku 2007 roku grupa dzieci ze szkoły nr 6 w Będzinie przystąpiła do projektu Ślady Przeszłości, by dbać o kościół św. Doroty i przypominać o nim. Regularnie przybywamy więc na wzgórze w celu porządkowania terenu, zorganizowaliśmy koncert muzyki sakralnej, ufundowaliśmy obraz św. Doroty, zaprezentowaliśmy kościół na konferencji projektu w Warszawie. Cyklicznie odbywa się rajd pieszy z konkursami, staramy się edukować młodsze pokolenia i mieszkańców dzielnicy.

Źródło:

Bolesław Ciepiela, Grodziec dawniej i dziś, 2004.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1358)

Komentarze (2):

Conan, 03.12.2013
Od siebie dodam, że kościół na "Dorotce" postawiony jest na dawnym grodzie tzw. kultury łużyckej, która osadziła się w tym miejscu już ok. 2500 lat temu. Kto wie, być może postawienie budynku sakralnego na tym wzgórzu miało na celu, prócz wysławiania Boga, odstraszenie pogańskich duchów?

Conan, 03.12.2013
Od siebie dodam, że kościół na "Dorotce" postawiony jest na dawnym grodzie tzw. kultury łużyckej, która osadziła się w tym miejscu już ok. 2500 lat temu. Kto wie, być może postawienie budynku sakralnego na tym wzgórzu miało na celu, prócz wysławiania Boga, odstraszenie pogańskich duchów?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter