Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Grodzkie "Pod Wagą"

Autor wpisu: szkola13
Data publikacji: 31.01.2011
Okres historyczny: PRL 1944-1989

W Muzeum "Pod Wagą" znajdują się stare eksponaty pochodzące z okolic Zakliczyna oraz dokumenty i pamiątki z okresu II wojny światowej.

Muzeum Grodzkie „Pod Wagą” powstało w 1970 roku, kiedy to w jednym z zakliczyńskich domów nieżyjący już Stefan Ściborowicz, ówczesny kierownik Centrum Kultury, założył Regionalną Izbę Pamiątek „Pod Wagą”. W 2002 roku Izba została przemianowana na Muzeum Grodzkie.
 
Mieści się ono do dzisiaj w starym, drewnianym domu przy ulicy Mickiewicza w Zakliczynie, który należy do rodziny Grzegorczyków.

W czasie okupacji dom zamieszkiwała Magdalena Międzyrzecka, pseudonim „Waga” (stąd nazwa muzeum), działająca w ruchu oporu. Udzielała ona schronienia partyzantom, którzy ukrywali się w pomieszczeniu od strony wschodniej, do którego można było wejść przez kredens. Obecnie stoi w tym miejscu komoda z portretami „Wagi” i jej siostrzeńca Wacława Grzegorczyka.

Po śmierci „Wagi” Wacław Grzegorczyk przekazał wiele pamiątek rodzinnych i udostępnił dom dla zwiedzających, a sam wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Podczas remontu pomieszczeń do celów wystawienniczych, odkryto stragarz z napisem: „PANIE BŁOGOSŁAW DOMOWI TEMU A.D. 1763 I WSZYSTKIM MIESZKAJĄCYM W NIM”. Napis ten wykonał prawdopodobnie analfabeta, gdyż jest on lustrzanym odbiciem tekstu wypisanego uprzednio na papierze.
 
Eksponaty są prezentowane tematycznie. Na jednej z półek ustawiono przedmioty pochodzące z okresu II wojny światowej, wśród wielu pamiątek wojennych szczególną uwagę zwraca lalka ubrana w strój ułański. Lalka ta odgrywała niezmiernie ważną rolę w czasie wojny ponieważ używano jej jako sygnalizatora. Jeżeli stała wystawiona w oknie, można było do budynku wchodzić, dom był „czysty”, kiedy nie było jej w oknie, oznaczało to, że w budynku może być nieprzyjaciel.
 
Przy ścianach w jednym z pomieszczeń znajdują się przedmioty gospodarcze i rzemieślnicze. Na innych półkach leżą wyroby z gliny oraz różne przedmioty codziennego użytku.

Pod oknem można zobaczyć kołowrotek oraz warsztat szewski z drewniakami, w tamtych czasach bowiem Zakliczyn słynął z wspaniałych szewców, o czym mówi nawet powiedzenie: „Spieszy się jak szewc z Zakliczyna”.
 
W przeszklonych gablotach umieszczono różne pamiątki pochodzące z zakliczyńskiego getta, portrety rodzin i dokumenty. Pod gablotami znajdują się koła kamienne do ostrzenia noży, drewniana niecka i taczki. Jest też kamienna trumienka, która kiedyś także miała swoje znaczenie. Kiedy w domu zmarło dziecko, pod progiem zakopywano taką trumienkę, aby duch dziecka nie powrócił.
 
Po środku domu jest usytuowana sień, po jednej stronie była kuchnia, bo można tam zobaczyć piec z kapą, a po drugiej – izba. Z sieni widać też pomieszczenie, gdzie Międzyrzecka ukrywała partyzantów. Na końcu sieni jest wyjście do ogrodu, skąd można podziwiać widoki na wzgórze melsztyńskie.
 
Obecnie muzeum jest zarządzane przez ZCK w Zakliczynie. Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku po uprzednim zgłoszeniu w ZCK.   

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1387)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie
 Muzeum Grodzkie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter