Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach

Autor wpisu: CMJW w Łambinowicach-Opolu
Data publikacji: 04.02.2011

W Łambinowicach goście mogą zapoznać się z historią miejsca pamięci, zwiedzając muzeum, a także znajdujące się tu obiekty: Stary Cmentarz Jeniecki, teren byłego Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf, Cmentarz Jeńców Radzieckich z Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych oraz Cmentarz Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach.

Skomplikowana historia Łambinowic (do końca II wojny światowej: Lamsdorf) sięga lat siedemdziesiątych XIX wieku. Jest związana z utworzeniem pruskiego poligonu wojskowego, na którym później organizowano obozy odosobnienia. Pierwszy obóz powstał podczas wojny prusko-francuskiej (1870–1871) i był przeznaczony dla około 3,5–4 tys. jeńców francuskich. W latach I wojny światowej istniał na poligonie obóz jeniecki, przez który przeszło ok. 90 tys. żołnierzy państw ententy. W okresie dwudziestolecia międzywojennego przebywało na tym terenie kilkadziesiąt tysięcy niemieckich imigrantów z ziem włączonych do Polski. W czasie II wojny światowej Lamsdorf zaliczano do największych niemieckich kompleksów obozowych w Europie. Przetrzymywano tu wówczas około 300 tys. żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej (w tym blisko 200 tys. jeńców radzieckich), należących do prawie 50 narodów. Ostatni z obozów został utworzony po II wojnie światowej przez Polaków. Istniał w latach 1945–1946. Izolowano w nim głównie cywilną ludność niemiecką przeznaczoną do przesiedlenia w głąb Niemiec. Liczbę osób, które przebywały w obozie, określa się na około 5 tys.
 
Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przetrzymywanych w Lamsdorf/Łambinowicach zmarło. Cmentarze wojenne, na których znajdują się ich prochy, wraz z pozostałościami obozowej zabudowy są ważnymi śladami materialnymi tragicznej przeszłości.
 
Od 1968 roku istnieją one jako Pomnik Pamięci Narodowej, przemianowany w 2002 roku na Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1061)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter