Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cmentarz żydowski w Kargowej

Autor wpisu: zefir454
Data publikacji: 08.02.2011
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Cmentarz żydowski w Kargowej (dawne Unruhstadt) znajduje się w odległości około dwóch kilometrów za miejscowością.

Jego lokalizację zaznaczono na mapie okolic z początków XX wieku. Do nekropolii można dotrzeć drogą wiodącą do Wolsztyna – za przydrożnym barem „Non-Stop” należy skręcić w prawo. Po przejechaniu około dwustu metrów będzie widoczny nieduży las, kryjący pozostałości cmentarza.

 
Niewiele wiemy o historii tej nekropolii. W latach trzydziestych XX wieku było to miejsce pochówku żydowskich mieszkańców Unruhstadt, prawdopodobnie zostało ono zniszczone przez nazistów. Jak wspominają starsi mieszkańcy Kargowej, cmentarz dosłownie zrównano z ziemią. Reszty dokonali szabrownicy po zakończeniu wojny. Dziś można odnaleźć jedynie nieliczne potłuczone nagrobki z fragmentami hebrajskich inskrypcji oraz zdobieniami o motywach roślinnych. Przy odrobinie starań można doszukać się śladów utwardzonej drogi, wiodącej niegdyś do cmentarza. Pod porastającą ją warstwą darni da się odnaleźć tzw. kocie łby.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1166)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter