Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pomnik Żołnierski z okresu I wojny światowej w Olecku

Autor wpisu: Konstancja Tanjga Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych Skocznia
Data publikacji: 08.02.2011
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

Pomnik został odsłonięty 11 września 1927 roku. Olecki monument jest jednym z największych w dawnych Prusach Wschodnich. Jego wymowę polityczną jednoznacznie określał napis, jaki widniał na całej długości wewnętrznej strony półkolistego kamiennego muru, złożony z dużych brązowych liter: „Boże, usłysz nasze błagania i spraw, ażeby znowu powstały silne Niemcy”. 

 

Centralnym obiektem parku miejskiego położonego nad Jeziorem Oleckim Wielkim jest pomnik postawiony w 1927 roku. To mauzoleum poświęcone żołnierzom niemieckim poległym w czasie bitew mazurskich toczonych w okolicy Olecka w 1914 roku. Pomnik, zbudowany z kamiennych bloków, ma kształt monumentalnej półrotundy z arkadowymi otworami. Góruje nad placem, z którego do mauzoleum prowadzą szerokie schody. Wysokie wieżyce z mieczami na płaszczyznach ścian nadają całości założenia wygląd nawiązujący stylem do architektury gotyckich zamków krzyżackich.
 
Olecki monument, jeden z największych w Prusach Wschodnich, został wystawiony z inicjatywy ówczesnego starosty doktora Brunona Wachsmanna. Jego wymowę polityczną jednoznacznie określał odlany z brązu napis w języku niemieckim, umieszczony na całej długości wewnętrznej strony półkolistego kamiennego muru: „Boże, usłysz nasze błagania i spraw, ażeby znowu powstały silne Niemcy”. W latach trzydziestych XX wieku pod oleckim monumentem odbywały się propagandowe wiece w starogermańskim stylu, organizowane na chwałę niemieckiego oręża, dla szerzenia idei odwetu i wyrabiania przekonania o wielkomocarstwowości Niemiec.
 
Pomnik przetrwał do dziś w bardzo dobrym stanie. Usunięto z niego główny napis. W 2004 roku poddano go gruntownemu remontowi. Między monumentem a jeziorem znajdują się kompleks sportowy oraz plaża miejska z molo i zabytkową skocznią.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1116)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Pomnik Żołnierski z okresu I wojny światowej w Olecku
Pomnik Żołnierski z okresu I wojny światowej w Olecku
Pomnik Żołnierski z okresu I wojny światowej w Olecku
Pomnik Żołnierski z okresu I wojny światowej w Olecku

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter