Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Sarnów

Autor wpisu: dayANDnight89
Data publikacji: 09.02.2011
Okres historyczny: 1800-1914

W 1783 roku w ramach kolonizacji józefińskiej w okolice Sarnowa przesiedlono mieszkańców Górnej Austrii i Tyrolu. 50 lat później koloniści zbudowali tu ewangelicki zbór i szkołę (obecna plebania). W marcu 1942 roku, w obawie o życie potomków dawnych osadników, którym według okupanta zagrażała polska partyzantka, przesiedlono ich do Czermina. W tym samym czasie na ich miejsce sprowadzono Polaków z Podlesia, Toporowa i Ostrów Baranowskich.

Tutejszy kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego to dawny zbór ewangelicki, zbudowany w 1833 roku. W 1942 roku został on przejęty przez katolików i poświęcony. Sarnowską parafię, wydzieloną z części sąsiednich (Jaślan i Tuszowa Narodowego), erygował w 1951 roku biskup Jan Stepa.   Drewniany kościół, o konstrukcji zrębowej, ze ścianami pokrytymi szalunkiem, to skromna, urokliwa budowla składająca się z prostokątnego prezbiterium oraz szerszej nawy z wydzieloną od zachodu kruchtą. Ponad dachem góruje ośmioboczna wieżyczka sygnaturki z ażurową latarnią i niską iglicą. Część wypełniających wnętrze sprzętów została ofiarowana kościołowi przez parafię w Ostrowach Tuszowskich. Na uwagę zasługują: Obraz Serca Pana Jezusa w ołtarzu głównym, uważany za dzieło XVIII-wieczne i utożsamiany z wizerunkiem wymienionym w aktach parafii ostrowskiej w 1744 roku, ludowe XX-wieczne ołtarzyki boczne, ludowo-barokowa chrzcielnica i XIX-wieczny ludowo-barokowy feretron z rzeźbionymi postaciami Matki Boskiej Różańcowej, św. Dominika i św. Katarzyny Sieneńskiej oraz wiszący XIX-wieczny świecznik kryształowy.  

Obok kościoła w 1953 roku wybudowano wolnostojącą dzwonnicę.  

W Sarnowie większość spośród zachowanych domów kolonistów niemieckich to ciekawe zabytki architektury. Drewniane rozległe budynki, wzniesione na planach prostokątów, mają dwutraktowy układ wnętrz z sienią na osi.

 

Źródło:

Mariusz Biskup, Gmina Tuszów Narodowy.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1271)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter