Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Sobolów. Grodzisko Koci Zamek

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 13.02.2011
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Niewielkie grodzisko stożkowate znajdujące się na stromych stokach doliny rzeczki Stradomki.

Średniowieczna warownia, zwana przez okoliczną ludność Kocim Zamkiem, jest typowym przykładem małego grodziska stożkowatego. Położona w miejscu niedostępnym, wysoko ponad doliną Stradomki, funkcjonowała jako niewielka strażnica.

Założenie obronne składało się z wysokiego kopca, dziś poważnie już uszkodzonego przez ludzi, którzy pozyskiwali z tego miejsca kamień, a także z suchej fosy i wału obronnego, otaczającego całość. Na kopcu zapewne wybudowano drewnianą wieżę obserwacyjno-obronną, z której można było kontrolować ruch na trakcie kupieckim przebiegającym doliną. 
 
Koci Zamek jest bardzo malowniczym miejscem. Dokładna mapa, wygodne buty oraz dobry humor z pewnością przydadzą się każdemu miłośnikowi archeologii, który zapragnie je odwiedzić. Dotarcie tam nie jest wcale takie łatwe! Zimą wspinaczka staje się uciążliwa, za to latem w ogóle nie widać dawnego grodu zza rozłożystych buków!
 

Warto podkreślić, iż nie jest to jedyne grodzisko w okolicy. Dolina Stradomki to prawdziwy raj dla miłośników archeologii.


Źródło:

Szukałam poszlakowo, motorem były zapewne czyjeś słowa, brzmiące: „w Sobolowie też ponoć jest grodzisko”. Znalezienie tego miejsca zajęło mi... cztery lata.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1554)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Sobolów - grodzisko "Koci Zamek"
Sobolów - grodzisko "Koci Zamek"
Sobolów - grodzisko "Koci Zamek"
Sobolów - grodzisko "Koci Zamek"
Sobolów - grodzisko "Koci Zamek"
Sobolów - grodzisko "Koci Zamek"
Sobolów - grodzisko "Koci Zamek"

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter