Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Boczów – grodzisko średniowieczne

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 20.02.2011
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Boczów jest malutką, małopolską wsią, położoną nieopodal Łapanowa. Jego największa chluba to niepozorne, lecz dobrze zachowane, stożkowate grodzisko średniowieczne, znajdujące się po prawej stronie drogi wiodącej z Boczowa do Tarnawy.

Grodzisko jest prześliczne!
 
Założenie obronne nad rzeczką Tarnawką zostało ulokowane na stoku jej doliny, na niepozornym, niskim cyplu. Widocznie sytuacja wymusiła budowę w aż tak mało obronnym miejscu.
 
Do dziś zachował się kopiec, w 3/4 otoczony fosą wypełnioną wodą. Część fosy zasypano przed laty, podczas budowy drogi do domostw położonych nieopodal dawnej twierdzy. Na szczycie stożka zapewne wznosiła się niegdyś wieża obronna.
 
Zabytek ten jest dość typowym przykładem późnośredniowiecznego grodziska typu motte, składającego się z kopca, otoczonego mniej lub bardziej wyraźną fosą oraz wałem.

Źródło:

Dziki Gon szuka zazwyczaj na ślepo, prowadząc niejednokrotnie wielogodzinne, a nawet wielodniowe poszukiwania, kierując się nikłą, często niepotwierdzoną wzmianką albo znaczkiem na mapie. Czasem się udaje znaleźć, czasem nie.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1629)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Boczów
Boczów
Boczów
Boczów
Boczów
Boczów

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter