Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Lapidarium w Łosicach

Autor wpisu: Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Łosicach, wpis powstał w ramach programu CEO Sefer – opowieści o polskich Żydach (2010), oprac. Katarzyna Polak
Data publikacji: 24.02.2011

W Łosicach w miejscu obecnego lapidarium w przeszłości znajdował się cmentarz żydowski. Ta ważna nekropolia powstała w 1690 roku na mocy przywileju wydanego przez Jana III Sobieskiego. Przez lata stanowiła miejsce pochówku Żydów.

Cmentarz został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej – naziści wykorzystali macewy do utwardzenia podwórza zajmowanych kwater. Po wojnie w miejscu nekropolii utworzono park, który istnieje do dziś. O cmentarzu żydowskim zapomniano, by nie wracać pamięcią do tragicznych wydarzeń. Park się rozrósł, ślady po macewach z biegiem lat coraz bardziej się zacierały. I tak na wiele lat cmentarz żydowski został Parkiem XX-lecia.
 
Stopniowo pamięć o dawnych mieszkańcach Łosic powraca, a lapidarium stanowi tego najlepszy dowód. Dzięki staraniom władz lokalnych, przedstawicieli strony żydowskiej oraz mieszkańców Łosic w 2007 roku macewy przeniesiono z powrotem do parku i utworzono pamiątkowe, symboliczne lapidarium. Teren ogrodzono, a w 2008 roku odbyła się uroczystość rededykacji cmentarza.
 
Wkrótce do akcji wkroczyli przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II postanowili odnaleźć ślady świadczące o tym, że w przeszłości Żydzi zamieszkiwali te okolice. Lapidarium to dość duży teren, wymaga ciągłej opieki. Młodzież systematycznie go porządkowała oraz prowadziła działania edukacyjne w szkole – uczniowie przygotowali wystawy, napisali artykuły do szkolnej gazetki, zorganizowali konkursy i prezentacje.
 
Ich działania są wspierane przez lokalne władze. Uczniowie nawiązali również współpracę z przedstawicielami Projektu Odnowy Cmentarzy Żydowskich w Polsce. Jako efekt podsumowujący powstał film Śladami łosickich Żydów.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1179)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Lapidarium w Łosicach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter