Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Żydowskie ślady w Busku-Zdroju

Autor wpisu: Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, wpis powstał w ramach programu CEO Sefer – opowieści o polskich Żydach (2010), oprac. Katarzyna Polak
Data publikacji: 25.02.2011

Busko-Zdrój, 17-tysięczne miasto uzdrowiskowe, leży w województwie świętokrzyskim. Niegdyś było to ważne miejsce w życiu okolicznej społeczności żydowskiej, dziś już prawie nikt o tym nie pamięta. Jedynymi pozostałościami są stary cmentarz żydowski i budynek dawnej synagogi.

Synagoga istniała w Busku jeszcze w XIX wieku. W 1929 roku, na miejscu drewnianej budowli postawiono synagogę murowaną. W czasie drugiej wojny światowej została ona zdewastowana przez nazistów i służyła im jako magazyn zboża. Po wojnie synagoga przeszła w ręce prywatne. Obecnie w budynku przy ulicy Partyzantów mieści się dom handlowy, a jego wnętrze przebudowano na potrzeby znajdujących się wewnątrz sklepów.
 
W Busku-Zdroju znajduje się także cmentarz żydowski, założony prawdopodobnie w latach 80. XIX wieku, przy obecnej ulicy Widuchowskiej. W czasie drugiej wojny światowej został zniszczony, na jego terenie dochodziło też do rozstrzeliwań Żydów i Polaków. W latach powojennych nekropolia popadła w zapomnienie. Do dziś zachowały się jedynie nieliczne nagrobki, a teren cmentarza jest mocno zaniedbany.
 
Działania na rzecz przywrócenia pamięci o społeczności żydowskiej, w przeszłości zamieszkującej Busk, podjęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w tym mieście. Licealiści zapoznali się z literaturą przedmiotu oraz przejrzeli materiały archiwalne, aby zgromadzić jak najwięcej informacji o osobach pochodzenia żydowskiego, mieszkających kiedyś w ich rodzinnej miejscowości. Organizowali także spotkania ze świadkami historii. Przy wsparciu rodziców prowadzili prace porządkowe na cmentarzu. Ukoronowaniem działań była uroczystość adopcji cmentarza.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1457)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter