Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Mickiewiczowskie ślady w wielkopolskim Śmiełowie

Autor wpisu: Uczennice Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jarocinie, wpis powstał w ramach programu CEO Literacki altas Polski
Data publikacji: 09.03.2011
Okres historyczny: 1800-1914

W 1886 roku majątek Gorzeńskich w Śmiełowie kupili na licytacji Chełkowscy, którzy mieszkali tutaj do II wojny światowej. Prowadzili otwarty dom. Przyjmowali gości ze świata kultury, nauki, polityki, m.in. Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, córkę Adama Mickiewicza Marię Górecką, syna Władysława Mickiewicza, a także innych sławnych ludzi – Wojciecha Kossaka czy Władysława Tatarkiewicza. Powoli powstawał w Śmiełowie ośrodek kultu poety. Po wojnie natomiast założono tutaj szkołę. W 1970 roku obiekt przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu, i w 1975 roku utworzyło Muzeum Adama Mickiewicza.

Ślady pobytu poety rozrzucone po wielkopolskich szlakach możemy odszukać właśnie w Śmiełowie. Dziś w pięknym pałacu wśród muzealnych eksponatów można zobaczyć liczne fotografie i pocztówki ukazujące miejsca i dwory, w których przebywał Mickiewicz oraz portrety osób, z którymi się spotykał. W serwantce, pochodzącej z jednego z paryskich mieszkań poety, znajdują się liczne pamiątki osobiste, m.in. portmonetka (bardzo chudziutka, Mickiewicz był bowiem biednym człowiekiem; tylko w Lozannie wiodło mu się trochę lepiej), zapalniczki, talerzyk malowany przez jego córkę, szachy, sztućce, a także pierwsze zdjęcie Mickiewicza z 1853 roku, które posłużyło jako pierwowzór dla późniejszych przedstawień malarskich.
 
W sali poświęconej Panu Tadeuszowi można obejrzeć edytorskie białe kruki: pierwsze paryskie wydanie epopei z 1834 roku oraz pierwsze na ziemiach polskich wydanie toruńskie z 1859 roku. Zaskakują też liczne tłumaczenia obcojęzyczne wśród nich „egzotyczny” Pan Tadeusz w takich językach, jak hebrajski, koreański, chiński czy esperanto (dzieło przełożono na ponad trzydzieści języków!).
 
W Śmiełowie znajdują się również pamiątki po Andrzeju Towiańskim i jego Kole Sług Sprawy Bożej, do którego należał Adam Mickiewicz. To niezwykle ciekawy i tajemniczy okres w życiu poety (Mickiewicz zerwał z Towiańskim i powołał do istnienia własne Koło Sprawy Bożej; wydaje się, że od tej pory najważniejsze było dla niego doskonalenie wewnętrzne).
 
Kult poety podkreślają liczne pamiątki z okazji setnej rocznicy urodzin Mickiewicza, telegramy z początku XX wieku dekorowane wizerunkiem wieszcza, przedmioty związane ze śmiercią poety (maska pośmiertna!) i jego krakowskim pogrzebem, np. kwiaty z wieńców (Mickiewicz miał trzy pogrzeby – w Turcji, Paryżu, a także w Krakowie – 4 lipca 1890 roku) i wreszcie potężny obraz Apoteoza wieszcza Tomasza Lisiewicza, ukazujący umierającego poetę w otoczeniu bohaterów z jego utworów.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1144)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Czaty śmiełowskie - Jacek Kaczmarski

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter