Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Została już tylko jedna macewa. Cmentarz żydowski w Skopaniu

Autor wpisu: Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Skopaniu, wpis powstał w ramach programu CEO Sefer – opowieści o polskich Żydach, oprac. Katarzyna Polak
Data publikacji: 15.03.2011

Na trasie Baranów Sandomierski–Skopanie znajduje się cmentarz żydowski. Jest tam już od stuleci. Najstarszy ślad potwierdzający istnienie tego cmentarza odnajdujemy w dokumentacji parafii katolickiej. W notatce z 1718 roku zapisano, że ta nekropolia działa już od wielu, wielu lat. Pomijając wszelkie spekulacje dotyczące „wieku”, można z pewnością stwierdzić, że cmentarz już na początku XVIII-tego stulecia był ważnym miejscem pochówku Żydów.

Dziś bardzo niewiele wiemy o przedwojennym wyglądzie cmentarza. Zachowało się bardzo mało fotografii, brakuje dokumentacji z tamtego okresu. Cmentarz został doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej – naziści wykorzystali macewy do utwardzania dróg. Teren jest nieogrodzony i zaniedbany. Obecnie znajduje się tam jedynie pamiątkowy pomnik, wzniesiony prawdopodobnie w 1945 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń. Symboliczny obelisk znajduje się w miejscu zbiorowej mogiły nieznanych Żydów, ofiar wojny.
 
Działania na rzecz uporządkowania terenu cmentarza są prowadzone od 2006 roku przez uczniów z gimnazjum w Skopaniu. Porządkują oni teren cmentarza i starają się gromadzić informacje o tym miejscu. Uroczysta adopcja cmentarza żydowskiego przez młodzież odbyła się już w maju 2007 roku. Od tej pory uczniowie czują się szczególnie odpowiedzialni za nekropolię. W swoich działaniach współpracują z władzami samorządowymi i przedstawicielami lokalnych instytucji kulturalnych. Młodzi ludzie prowadzą również działania upowszechniające – organizują wystawy i lekcje tematyczne dla innych uczniów w szkole.
 
I chyba ich działania mają sens, skoro na dawnym cmentarzu pojawiła się jedna z macew, skradziona i zbezczeszczona w czasie wojny. Jedna wróciła na swe miejsce, pora na kolejne…

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1468)

Komentarze (1):

Dziki Gon, 15.03.2011
W naszym kraju podobnych kirkutów oraz dróg utwardzanych macewami jest bardzo dużo. Najczęściej nie pamięta się nich wcale. A przecież w miejscach takich nie dokonywano nigdy ekshumacji, przez co, nawet pozbawione nagrobków, nadal są cmentarzami. Podlegają więc prawnej ochronie. Tym bardziej godna pochwały jest inicjatywa, podjęta przez uczniów gimnazjalnych. Brawo!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Została już tylko jedna macewa. Cmentarz żydowski w Skopaniu
Została już tylko jedna macewa. Cmentarz żydowski w Skopaniu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter