Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Młodożeńca węch do kolorów

Autor wpisu: elektoralna12
Data publikacji: 16.03.2011

Jan Młodożeniec zaprojektował ponad 400 plakatów filmowych, teatralnych oraz muzealnych.

„Janek miał absolutny węch do kolorów – napisał o Młodożeńcu Józef Wilkoń, malarz i ilustrator. – Mieszał i mieszał – jak najlepszy kucharz miesza przyprawy – on mieszał farby, które same w sobie nie stanowiły nic, ale razem dawały akord kolorów godny największego mistrza. Bo był wielkim malarzem. Potem spinał to wszystko klamrą rysunku nie do ruszenia. Bardzo często rysunki były wyłącznie czarno-białe, ale jakie, nic dodać nic ująć, bo Janek był jeszcze wielkim grafikiem. Umiał także jak nikt widzieć świat zbudowany z liter. Ich kształt, ich wielkość, ich stopniowanie oraz ich miejsce w całości kompozycji były trafione tak, że przylegały do siebie jak atomy. Więc był także typografem, chyba największym jakiego znam. Jakim był Janek? Był jednym z najbardziej promiennych a jednocześnie pochmurnych i nieodgadnionych ludzi, jakich znałem. Jego dusza składała się z tajemniczej tkanki, jak tajemnicze pochodzenie miały kolory jego plakatów. Był jak Bach twórcą niezliczonych harmonii, tyle że nie w sferze dźwięków, a w sferze kolorów”.

Jan Młodożeniec urodził się w Warszawie 8 listopada 1929 roku. Studiował na ASP w Warszawie (w latach 1948–1955) w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego. Dyplom otrzymał w 1955 roku. W latach 1953–2000 zaprojektował ponad 400 plakatów filmowych, teatralnych oraz muzealnych. Zajmował się także grafiką i ilustracją prasową i książkową.

Współpracował między innymi z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym, Centralą Wynajmu Filmów, Krajową Agencją Wydawniczą, Polfilmem, Czytelnikiem, Iskrami, PIW-em, Wydawnictwem Literackim, „Nową Kulturą”, „Ekranem”, „Filmem”, „Miesięcznikiem Literackim”, „Ty i Ja”, „Polską”, „Magazynem Gazety Wyborczej”, „Playboyem”. Plakaty sceniczne projektował głównie dla teatrów warszawskich – Ateneum, Dramatycznego, Komedii, Lalki, Narodowego, Powszechnego, Opery Warszawskiej.

W ostatnich latach życia intensywnie zajmował się twórczością malarską. Był członkiem ZPAP i AGI. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi Złote Medale 8. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (1980) i 9. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1981), I Nagrodę 5. Biennale Plakatu w Lahti (1983). W latach 1955–2000 prezentował swoje prace na około 50 wystawach indywidualnych (m.in. w Polsce, Austrii, Czechosłowacji, Finlandii, Francji, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech), uczestniczył w setkach wystaw zbiorowych. Zmarł w Warszawie 12 grudnia 2000 roku.

Piotr Dąbrowski – kolekcjoner polskich plakatów, właściciel 16 000 dzieł pochodzących z lat 1899–2010 i strony internetowej www.theartofposter.com, powiedział o artyście:

„Jan Młodożeniec to wybitny przedstawiciel i współtwórca polskiej szkoły plakatu, autor wielu wybitnych dzieł tego gatunku sztuki, grafik i ilustrator. Jego przepełnione kolorem i swoistym poczuciem humoru prace przez wiele lat anonsowały wiele imprez kulturalnych, filmów, spektakli teatralnych, zapisując się swoim indywidualnym stylem w pamięci oglądających. Autor żył i pracował w Warszawie, i tu wykonał najwięcej swoich dzieł”.

Artysta powinien być szczególnie bliski warszawiakom. Wśród licznych nagród krajowych i zagranicznych Janowi Młodożeńcowi aż dziesięciokrotnie przyznano Nagrody Roku w konkursie na Najlepszy Plakat Warszawy: w 1965, 1966, 1970, 1972, 1973, 1979, 1981, 1983, 1985 i 1989 roku.

W dniach 14 kwietnia – 6 maja 2011 roku w warszawskiej galerii Test odbędzie się wystawa plakatów Jana Młodożeńca z kolekcji Piotra Dąbrowskiego.

Źródło:

Opracowanie: Jacek Zieliński (na podst. materiałów udostępnionych przez Galerię Test).

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1272)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)
Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)
Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)
Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)
Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)
Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)
Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)
Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)
Jan Młodożeniec. Plakaty (z kolekcji Piotra Dąbrowskiego)

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter