Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Autor wpisu: gokwrewalu
Data publikacji: 16.03.2011

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu gromadzi i zabezpiecza zabytki związane z historią, tradycją i kulturą rybacką Pomorza i gminy Rewal oraz upowszechnia wiedzę o rybołówstwie. 

Muzeum jest częścią Gminnego Ośrodka Kultury w Rewalu, w ramach tej działalności są organizowane spotkania związane z kulturą i historią Wybrzeża Trzebiatowskiego.
 
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu znajduje się przy alei Bursztynowej 28 i leży na głównym trakcie spacerowym łączącym Niechorze z Pogorzelicą. Działa tu Punkt Informacji Turystycznej. Obecnie stała wystawa to „Rybołówstwo bałtyckie”, prezentowana na dwóch piętrach stylowej willi z lat 30-tych XX wieku. Pokazujemy również bogatą kolekcją ptaków morskich oraz spreparowane okazy fok szarych i foki obrączkowanej. Niezwykle interesująca jest wystawa fotoreportaży z akcji ratunkowych na Bałtyku, wykonanych przez fotoreportera Przemysława Grynia.
 
Muzeum wzbogaciło się również o rekonstrukcję słowiańskiej chaty rybackiej z X wieku oraz rekonstrukcję szopy rybackiej z lat 70. XX wieku. Zagościły tu również fotografie niechorskich rybaków – ludzi na stałe związanych z morzem.
 
Najważniejszą imprezą organizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury i Muzeum Rybołówstwa Morskiego jest Święto Śledzia – festyn, którego największą gwiazdą jest śledź bałtycki. To spotkanie gromadzące rybaków i restauratorów wybrzeża rewalskiego, ale także ludzi kultury i folkloru.
 
To na terenie naszego muzeum można spróbować „koreczków niechorskich” – śledziowego przysmaku będącego niechorskim produktem regionalnym.
 
Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, a zarazem Muzeum jest Ewa Kubalica. Na stałe z Muzeum współpracuje Michał Ostrowski, który służy pomocą przy oprowadzaniu grup zorganizowanych oraz opiekuje się wystawami Muzeum Rybołówstwa. Na co dzień oprowadzaniem zajmuje się długoletnia pracownica Muzeum – Grażyna Sędłak.
 
Wielkimi przyjaciółmi nasz placówki są: Jerzy Porębski – ojciec polskiej szanty, autorytet w sprawach kultury morskiej – oraz kapitan Żeglugi Wielkiej Józef Gawłowicz – niezrównany gawędziarz i autor licznych książek o tematyce morskiej.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 815)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter