Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta

Autor wpisu: Ewelina Bartosik
Data publikacji: 21.03.2011

Czasami fikcja literacka powołuje miejsca zupełnie realne. W przypadku Lipiec Reymontowskich trudno oddzielić kreację od rzeczywistości. W tej małej wiosce położonej niedaleko Skierniewic grupa miłośników kultury ludowej postanowiła za pomocą licznych eksponatów, kilku muzeów i nowych rytuałów odtworzyć obraz polskiej wsi widziany oczami Władysława Reymonta.

Podobno wybitny polski noblista zaczął pracować nad swoją najważniejszą powieścią… z nudów. W czasie pięcioletniego pobytu w Lipcach pracował jako pomocnik dróżnika. Siedząc godzinami przed małym domkiem z czerwonej cegły – zerkając to na tory, to na rozległe pola – miał kreślić sylwetki bohaterów chłopskiej epopei. Mieszkańcy Lipiec są przekonani, że specyficzna gwara, którą mówi Boryna pochodzi właśnie z ich wioski. Główny bohater Chłopów, miał zaś urodzić się w pobliskim Makowie.
 
W 1983 roku Lipce wreszcie stały się Reymontowskie. Rok wcześniej, z okazji 50-lecia działalności tamtejszego zespołu ludowego imienia Władysława Reymonta powołano skromną Izbę Regionalną, która przekształciła się w Muzeum Mazowsza Zachodniego imienia…Władysława Reymonta. Kilka lat później siedzibą muzeum stał się budynek dawnej manufaktury włókienniczej Winklów.
 
W budynku pochodzącym z końca XIX wieku stworzono ekspozycję, w której historia i życie dawnych mieszkańców Lipców i biografia pisarza łączą się w jedną spójną narrację. W ramach stałej wystawy „Tradycje lipieckie” możemy na przykład przeczytać barwną opowieść o dawnej mazowieckiej wsi i obejrzeć fotokopię aktu urodzenia polskiego noblisty. Muzeum posiada też spory zbiór strojów regionalnych (w tym strój Macieja i Jagny Borynów) i mnóstwo najróżniejszych sprzętów typowych dla izby ludowej.
 
Ale to nie wszystko! W 2003 roku utworzono w Lipcach kompleks budynków zagrodowych. Przechadzając się po Centrum Reymontowskim (to rozwinięcie nazwy skansenu „Zagroda Ludowa”), możemy podumać chwilę w pachnącej słomą chłopskiej chałupie, obejrzeć wnętrze stodoły, obory i małego drewnianego spichrza.
 
W Lipcach powstało także Muzeum Czynu Zbrojnego, „którego celem – jak możemy przeczytać na stronie placówki – jest pokazanie udziału mieszkańców gminy w II wojnie światowej oraz martyrologii wsi polskiej”. Twórcy muzeum chwalą się, że są w posiadaniu m.in. polskiej armaty przeciwpancernej, która doskonale radziła sobie w starciu z każdym typem czołgu używanego przez wojsko niemieckie w 1939 roku.
 
W tej niewielkiej wsi działa jeszcze Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych stworzona przez kolekcjonera Zbigniewa Stanię. Tutaj możemy obejrzeć kolejne eksponaty związane z codziennym życiem i obyczajowością mieszkańców okolicznych wsi. Pan Zbigniew „nie byłby oczywiście (w domyśle: prawdziwym – przyp. red.) mieszkańcem Lipiec gdyby nie zbierał reymontianów”, czyli m.in. autografów aktorów grających w słynnej ekranizacji Chłopów Jana Rybkowskiego.
 
Do Lipiec najlepiej wybrać się latem. Co roku w pierwszą sobotę lipca odbywa się tu wesele Boryny (sic!). Nie jest to zwykła historyczna rekonstrukcja. Ceremonia się nie zaczyna, póki do Lipiec, w zabytkowym pociągu z pobliskiej Łodzi, nie dotrą wszyscy goście weselni. Wtedy można wreszcie zacząć biesiadować, podziwiając wirujących w tańcu nowożeńców Macieja i Jagnę, którzy tego dnia pojawiają się w składzie Zespołu Regionalnego imienia Władysława Reymonta.
 
I tak jak Reymont wpisuje ludzkie losy w odwieczne koło narodzin i śmierci, zaczynając swoją powieść sceną hucznego wesela Boryny, a kończąc pogrzebem głównego bohatera, tak my po radosnych swawolach możemy udać się na lipiecki cmentarz, by zapalić znicz na symbolicznym grobie gospodarza Macieja.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1401)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta
Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta
Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta
Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta
Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta
Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta
Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta
Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta
Wieś typowa dla "Chłopów" Reymonta

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter