Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Bojszowskie sławy. Franciszek Ścierski

Autor wpisu: bojszowskie_utoplce
Data publikacji: 25.03.2011

Z naszej miejscowości Bojszowy wywodzi się kilka znanych postaci. W kolejnej części naszego cyklu chcielibyśmy przedstawić Franciszka Ścierskiego.

Franciszek Ścierski urodził się w 1945 roku, a zmarł w grudniu 2008 roku. Był ludowym artystą, rzeźbiarzem, malarzem, a także konstruktorem racjonalizatorem, członkiem Zespołu Folklorystycznego „Bojszowianie” i chóru kościelnego „Jutrzenka”.

Jego pierwsze rzeźby powstały, gdy w dzieciństwie wypasał krowy. Jako uczeń II klasy zasadniczej szkoły zawodowej w kopalni „Ziemowit” ulepił z gliny figurkę świętej Barbary, taką samą wyrzeźbił potem w drewnie. W 1964 roku pod okiem rzeźbiarza samouka Franka Kidawy wyrzeźbił figurki konia i jelenia. To był początek jego szerszych zainteresowań rzeźbiarstwem.

Franciszek Ścierski wykonał m.in. figury świętego Floriana, które stoją: przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Bojszowach Nowych (około 1,8 m wysokości), strażnicą w Studzienicach (1,1 m wysokości), w gabinecie dyrektora Kopalni Węgla Kamiennego „Piast”.
 
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego jego autorstwa stoi w gospodarstwie w Bojszowach
 
Nowych. Krzyż z figurą Jezusa Ukrzyżowanego i tabliczką „Matkom śląskim­ synowie” wykonał w 1994 roku. Stoi on przy zbiegu ulic Gaikowej i Kosmonautów w Bojszowach.
 
Postać Hubertusa stworzył według odlewu z zameczku w Promnicach. Wykonał wiele krzyży z wizerunkiem Jezusa dla rodziny i znajomych, relikwiarz według starego oryginału, płaskorzeźbę „Ostatnia wieczerza” (w kilku egzemplarzach).
 
Powstały również różnorodne postacie, m.in. bednarza z Bojszów, górnika, piwosza, figury świętych, „wachtyrza z petronelką” i psem.
 
Największym dziełem, a równocześnie najbardziej skomplikowanym jest ruchoma stajenka bożonarodzeniowa wykonana dla kościoła w Bojszowach (ma ponad 30 ruchomych figur). Początki budowy stajenki sięgają lat 70. Składała się wówczas z 6 ruchomych figur. Z roku na rok Ścierski powiększał stajenkę o kolejne figury. Postacie pierwszoplanowe mają 75 cm wysokości, dalsze – 45 cm. Konstrukcję i mechanizmy wykonał sam.
 
W 2003 roku ofiarował rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego do kościoła w Jedlinie. Dla tego ostatniego obiektu wykonuje obecnie stacje Drogi Krzyżowej.

Pan Ścierski bardzo dużo malował przy użyciu farb olejnych, przede wszystkim pejzaże.

W 1996 roku otrzymał od Rady Gminy Bojszowy dyplom za dokonania artystyczne, a w 2000 roku honorowy tytuł „Włodarza Gminy”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1126)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter