Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Historia herbu Bojszów

Autor wpisu: bojszowskie_utoplce
Data publikacji: 28.03.2011

Herb gminy Bojszowy (zatwierdzony w 1991 roku) zawiera wiele dużo mówią­cych symboli. Barwna kolorystyka przyciąga wzrok. Herb przedstawia scenę chrztu Jezusa Chrystusa przez świętego Jana, jednak postaci te nie odwzorowują wiernie biblijnych bohaterów, ponieważ uosabiają się z nimi ludzie tworzący historię Bojszów...

Treść herbu bojszowskiego stanowi wierne odbicie historii wsi i jej pięknego położenia. Wyraża przywiązanie wielu po­koleń mieszkańców do swojej wiary i sza­cunek do wartości chrześcijańskich. Jest głębokim ukłonem w stronę bardzo poboż­nego rodu dziedziców bojszowskich – Bibersteinów, którzy dali początek parafii bojszowskiej.
 
Najzacniejszy przedstawiciel tego rodu, Jan, w 1580 roku wybudował na swoich włościach świątynię katolicką, ratując swo­ich poddanych od zalewu luteranów. Dlatego w bojszow­skim herbie tak mocno ak­centuje się symbol świątyni.
 
W postaci świętego Jana Chrzciciela, chrzczą­cego Jezusa w Jordanie, został uwieczniony sam Jan Biberstein, w jego wzniesionych rękach jakby zawisł los wiary katolickiej w Pań­stwie Pszczyńskim. Jezus uosabia lud pszczyński, który zanurzony w wodzie Jor­danu nie chce odrywać się od starej wia­ry przodków. Jordan to albo Korzyniec, albo Gostynka (rzeki w gminie). Koryto wypełnione czystą wodą wiło się zakolami od bieruńskiego do bojszowskiego brzegu doliny. W zakolach kryło się dziesiątki małych, chłopskich i dworskich rybników. Dolina wypełniała się krzykiem ptactwa. Nocami na bagnach zwodniczo wołały duszki wodne. Z rzeki wieś czerpała wodę życia – dosłownie i w przenośni.
 
Tajemnym znakiem herbu bojszowskiego jest dziwna roślina wyrastająca nad brze­giem Jordanu. Jeśli to palma, to proro­czo symbolizuje ona nadzieję, że miłość między chrześcijanami powróci, że parafie pszczyńskie wrócą do swojej wiary, co nastąpiło w XVII wieku, a w XX wieku prze­rodziło się w szlachetną ideę ekumenizmu. 
 
Herb bojszowski odbija także wielkie poważanie dla dę­bów, które były siedzibami bóstw. Nikt nie podważył się podnieść na nie siekiery. Wstęp do gajów dębowych był zakazany zwykłym śmiertelnikom. Szkoda, że bezwzględni kolonizatorzy ze wschodu i zachodu, którzy osiedlali się w tych stronach, unicestwili ten pełen czci stosunek do dębów. Dziwna roślina w her­bie w tym ujęciu symbolizowałaby więc początki wsi.
 
Według niektórych roślina ta przypomina tatarak, byłoby to jeszcze jednym potwierdzeniem urody dawnego krajobrazu bojszowskiego.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1081)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter