Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach

Autor wpisu: bojszowskie_utoplce
Data publikacji: 11.04.2011

Parafia Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu Bieruń. Została erygowana w 1580 roku.

Latem 1580 roku budowa kościoła w Bojszowach została ukończona. Mimo że świątynia stała już gotowa, to ani duchownego, ani proboszcza przy niej nie było. Prawdopodobnie wówczas msze święte odprawiał kapłan dochodzący z Lędzin, stale zaś był przy kościele żak, czyli kantor-śpiewak. Dzwonił on na pacierz, odprowadzał z chłopcami szkolnymi pogrzeby, śpiewał litanie i prowadził modły.

Od czasu wybudowania kościoła w 1580 roku przez 17 lat nie było tu żadnego duchownego. Dopiero w 1597 roku Biberstein sprowadził katolickiego księdza Stanisława Gawrońskiego.

W 1593 roku kościół drewniany konsekrowano.
 
W 1703 roku zakupiono w Pszczynie trzy pary cynowych lichtarzy. W latach 1706–1708 staraniem księdza Matuszewicza przeprowadzono prace renowacyjne. Sporządzono nową chrzcielnicę i kazalnicę. W 1706 roku zakupiono grób Boży. W 1598 roku był w dzwonnicy jeden dzwon i sygnaturka w małej wieży. W 1791 roku kościół miał 3 dzwony, wszystkie poświęcone.
 
Drewniany kościół Świętego Jana Chrzciciela groził zawaleniem. 17 maja 1901 roku patroni kościoła, książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg i hrabia jedliński Cosmas Harbuval de Chamare, wydali zgodę na budowę nowego kościoła. 22 maja i 7 czerwca gotowy plan przekazali książęcemu urzędowi budowlanemu. Wskutek długiego oczekiwania na rysunki budowlane nowego kościoła ówczesny proboszcz bojszowski ksiądz Aleksander Spendel zamówił rysunki u architekta z Opola, Ludwiga Schneidera. Pomagał mu technik Józef Grzimek. 25 kwietnia 1902 roku książę pszczyński wyznaczył działkę pod budowę kościoła, miała ona 44 ary. 26 marca 1903 roku rozpoczęto budowę. Budowniczym został Maksymilian Śliwka z Zabrza. Budowę nowego kościoła wsparli finansowo patroni kościoła (przeznaczyli na nią 48 tysięcy marek) oraz osoby prywatne (z ich datków zebrano 11 875 marek). W połowie listopada 1903 roku wieża była przykryta, a kościół posiadał już sklepienia. W sierpniu 1904 roku budowa została zakończona. 17 lipca za zgodą biskupa wrocławskiego Georga Koppa odprawiono pierwsze nabożeństwo. 13 października 1904 roku kościół został poświęcony przez dziekana księdza Ryszarda Stehra, proboszcza z Mokrego. W uroczystości wzięło udział 11 kapłanów.
 
Kościół został zbudowany w stylu neoromańskim, ma trzy nawy z transeptem i sklepienie ceglano-żebrowe. Na zewnątrz jest ceglany, wewnątrz natomiast – tynkowy.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1288)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach
Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach
Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter