Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Nasi szkolni koledzy. Żydzi w Miedznej

Autor wpisu: Uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Miedznej, wpis powstał w ramach programu CEO Sefer – opowieści o polskich Żydach, oprac. Katarzyna Polak
Data publikacji: 31.03.2011

W powiecie węgrowskim znajduje się niewielka miejscowość Miedzna. Liczba mieszkańców nie przekracza 2 tysięcy. Przed wiekami był to dość ważny ośrodek lokalny, odbywały się tu sądy ziemskie. Miedzna, lokowana na prawie magdeburskim, utraciła prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Dziś o świetności tej osady przypominają zachowane zabytki sakralne i świeckie.

Przed II wojną światową znaczną część społeczności Miedzny stanowili Żydzi. Dziś już nikt z nich tu nie mieszka. Brak również zabytków kultury materialnej – budynków czy cmentarza. Można by powiedzieć, że po Żydach „wszelki ślad zaginął”, że nigdy tu nie mieszkali.
 
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miedznie prowadzą działania, by pamięć o żydowskich sąsiadach nie zaginęła. Ponieważ brakuje źródeł bezpośrednich, młodzi badacze przebrnęli przez setki stron archiwalnych materiałów, aby wydobyć z nich informacje, dotyczące Żydów w Miedznej. Na podstawie dokumentacji kościelnej ustalili, że w okresie międzywojennym ludzie wyznania mojżeszowego stanowili ok. 25% ogółu mieszkańców. Inne źródła podają, że Żydzi odgrywali ważną rolę w społeczności lokalnej. Większość zakładów usługowych należała do Żydów, w tym:
 
  • sklepy spożywcze: Ch. Celnikowa, A. Goldsztejna, N. Szmklerza oraz Zybernagiela,
  • farbiarnia P. Farbiarza,
  • pracownia krawiecka P. Miljona,
  • mleczarnia Ch. Wajsberga,
  • olejarnia D. Wernera,
  • piekarnia F. Erlicha,
  • wiatrak M. Finkelsztejna.
 
Uczniowie prowadzili wywiady z najstarszymi mieszkańcami miejscowości, by zachować ich opowieści i wspomnienia. Aby zebrać jak najwięcej informacji, podjęli współpracę z Biblioteką Publiczną w Miedznej oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Poznali najważniejsze święta żydowskie. Przeanalizowali starą dokumentację szkolną, która stanowi źródło informacji o uczniach pochodzenia żydowskiego. Dzięki działaniom upowszechniającym sprawili, że pamięć o nich nie zaginie.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1380)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter