Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Lipsk – podlaskie zagłębie pisankarskie

Autor wpisu: ewa_zwierzyńska
Data publikacji: 08.04.2011

Lipsk to niewielkie podlaskie miasteczko leżące niedaleko Augustowa. Oprócz pięknego położenia w malowniczej dolinie Biebrzy wyróżnia się niezwykłym przywiązaniem do starych tradycji ludowych, które tym rejonie są wciąż żywe.

Natrafimy tu na liczne warsztaty tkackie, w których możemy podziwiać tkaniny dwuosnowowe. Na weselach zamiast tortów możemy zobaczyć korowaj – tradycyjny drożdżowy placek obrzędowy, wypiekany w wysokiej formie i bogato zdobiony, który ma przynosić szczęście parze młodej. Jednak to, co przyniosło miasteczku sławę sięgającą nawet poza granice naszego kraju, to przepiękne, wielokolorowe wielkanocne pisanki wykonywane tradycyjną techniką batikową znaną i praktykowaną tu od wieków. Właśnie z powodu urody i liczby wykonywanych pisanek Lipsk uzyskał miano „pisankarskiego zagłębia”.
 
Lipskie pisanki możemy zobaczyć w Cepelii, na różnego rodzaju kiermaszach i targach, a także na międzynarodowych pokazach i wystawach. Mieszkanki Lipska zajmują się wykonywaniem pisanek nie tylko przed świętami wielkanocnymi, ale przez cały rok. Jedną z nich jest pani Genowefa Sztukowska, która potrafi wytworzyć do 4 tysięcy pisanek rocznie. Panią Genowefę miałam okazję poznać w Białostockim Muzeum Wsi przy okazji warsztatów pisankarstwa, na których opowiadała i pokazywała, na czym polega ozdabianie pisanek za pomocą batiku.
 
Te umiejętności i wiedzę wyniosła z domu rodzinnego, malowaniem pisanek zajmowała się od wczesnego dzieciństwa. Technika batikowa polega na ozdabianiu jajek wzorkami z gorącego wosku nanoszonymi na skorupkę za pomocą igiełki przymocowanej do drewnianego patyczka. Po naniesieniu wzoru jajka są zanurzane w roztworach barwiących. Dawniej służyły do tego wywary z naturalnych składników, np. z cebuli, żyta, chabrów czy buraków. Dzisiaj do kolorowania używa się gotowych farb. Wzory, jakimi ozdabia się pisanki, w rodzinie Sztukowskich były przekazywane z pokolenie na pokolenie. Pisanki maluje na jajkach kurzych, gęsich, a nawet strusich. W okresie przedświątecznym pani Genowefa przyjmuje u siebie mnóstwo turystów i kolekcjonerów, którzy przyjeżdżają do niej specjalnie po to, aby nabyć pisanki.
 
Zwyczaj ozdabiania jajek był znany na ziemiach polskich od najdawniejszych czasów. Jego korzenie sięgają tradycji pogańskich, w których jajko jako symbol nowego życia odgrywało ważną rolę w obrzędach związanych z kultem zmarłych. Z tego względu Kościół początkowo zabraniał wiernym spożywania jajek na Wielkanoc, jednak od XII wieku jego stanowisko uległo złagodzeniu, a jajko jako wyraz wiary w zmartwychwstanie zostało na trwałe włączone w tradycję chrześcijańską. Najstarsza polska pisanka została odnaleziona w okolicach Opola podczas wykopalisk archeologicznych w grodzie starosłowiańskim. Była to pisanka wykonana właśnie techniką batikową – najpierw naniesiono wzór za pomocą roztopionego wosku, a następnie zanurzono ją w wywarze z naturalnym barwnikiem.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1151)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Lipsk – podlaskie zagłębie pisankarskie
Lipsk – podlaskie zagłębie pisankarskie
Lipsk – podlaskie zagłębie pisankarskie
Lipsk – podlaskie zagłębie pisankarskie
Lipsk – podlaskie zagłębie pisankarskie
Lipsk – podlaskie zagłębie pisankarskie
Lipsk – podlaskie zagłębie pisankarskie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter