Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Święto Ziemniaka w Mońkach – krótka historia

Autor wpisu: Marcelina Dębkowska, Izabela Szarangowicz, Patrycja Gudel (uczennice ZSOiZ w Mońkach), w ramach programu CEO Ślady przeszłosci, oraz pracownice Biblioteki Publicznej w Mońkach Katarzyna Grzegorczyk i Agnieszka Michaluk, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek
Data publikacji: 13.04.2011
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Przedstawiamy krótką historię Święta Ziemniaka w Mońkach, które miało swój początek w 1976 roku.

Mońki od lat słynęły jako zagłębie ziemniaczane. W latach 70-tych ubiegłego stulecia zrodził się pomysł na Święto Ziemniaka. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Włodzimierz Zmarzlik, w tamtych czasach odpowiedzialny za kulturę w naszym mieście. W 1975 roku Mońki straciły prawa powiatu i stały się siedzibą władz gminnych. Chcąc zachować, a nawet podnieść prestiż miasta, grupa ludzi prężnie działających na rzecz swojej społeczności lokalnej w 1976 roku po raz pierwszy zorganizowała obchody Święta Ziemniaka. Odbyły się one w Przytulance – małej wsi pod Mońkami. Młodzież ze Szkoły Rolniczej w Mońkach przygotowała inscenizację historyczną przedstawiającą dawne wykopki. Urządzono też turniej wsi między Przytulanką a Dudkami. Znalazły się tam różne konkurencje polegające między innymi na przeciąganiu liny, obieraniu ziemniaków na czas czy smażeniu placków. Podczas uroczystości można było obejrzeć występy zespołów ludowych: Klekociaki i Kalinki, oraz posłuchać kapeli Siwe orły.
 
Uroczyste Święto Ziemniaka w 1977 roku zorganizowano 8–9 października na stadionie w Mońkach. Pierwszego dnia od południa rozpoczął się blok imprez artystycznych. Około 16.00 festyny przeniesiono do wsi: Kołodzież, Boguszewo i Kulesze. Święto nabrało już rangi ogólnopolskiej. W tym dniu odbyły się: sesja popularnonaukowa pod tytułem „Kierunki i metody poprawy gospodarki ziemniakami w Polsce” oraz spotkanie naukowców z mieszkańcami wspomnianych wsi.
 
Trzecie Święto Ziemniaka miało miejsce 7–8 października 1978 roku w Mońkach. Zostało ono przygotowane z ogromnym rozmachem. Blok wydarzeń artystycznych uzupełniały sympozja naukowe, wystawy związane z rolnictwem i imprezy towarzyszące w klubach prasy i książki w Hornostajach, Kuleszach, Dudkach, Sikorach, Przytulance, Dziękoniach.
 
Do upowszechniania Święta Ziemniaka przyczyniło się w znaczniej mierze Monieckie Towarzystwo Regionalne, które skutecznie zabiegało o środki finansowe.
 
Kolejne święta odbywały się rokrocznie do 1989 roku. Po sześcioletniej przerwie święto reaktywowano w 1995 roku pod nazwą Monieckie Dni Ziemniaka.
 
W ostatnich latach święto przybrało formę jarmarku pod nazwą Święto Ziemniaka w Mońkach – Jarmark Kresowy i utraciło rozmach, jaki miało w latach PRL-u.
 
Więcej informacji na temat „Święta Ziemniaka” w Mońkach będzie można znaleźć na stronie internetowej, która powstanie w ramach realizacji projektu „Ślady przeszłości”.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1506)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Wizyta robocza Edwarda Gierka 1979r.
Święto Ziemniaka - krótka historia

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter