Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dzieje wsi Królowa Polska

Autor wpisu: agata123
Data publikacji: 17.04.2011

Królowa Polska należy do gminy Kamionka Wielka. Leży w odległości 9 km od Nowego Sącza przy drodze Zawada–Florynka i linii kolejowej Nowy Sącz–Stróże–Tarnów. Graniczy od wschodu z Królową Górną.

Królowa Polska powstała w późnym średniowieczu w trakcie intensywnej kolonizacji ziemi sądeckiej. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1504 roku. Zachowane w księgach sądu wyższego prawa niemieckiego mówią, że wieś stanowi własność królewską w starostwie sądeckim. Również nazwa wsi Królowa (Crolewa, Wola Królowa) oznacza Królewszczyznę.
 
Królowa Polska jest typową łańcuchówką. To jedyna z siedmiu wsi Sądecczyzny, w której utrzymał się nie tylko dawny podział pól na role, ale też pierwotne nazwy ról i ich związek z nazwami osiedli.
 
Wiek XVII rozpoczął serię tragicznych wypadków. Różne epidemie, zarazy, powodzie, wojny, jakie w tym czasie prowadziła Polska, wyludniały często całe miasta i wioski. Mimo tych nieszczęść liczba ludności w Królowej powoli wzrastała.
 
Ważnym wydarzeniem było otwarcie w 1899 roku szkoły ludowej w Królowej Polskiej. Z powodu niskiego stopnia organizacji i braku środków materialnych młodzież miała ograniczone możliwości kontynuowania nauki w szkołach średnich. Ani w okresie międzywojennym, ani wcześniej nie zarejestrowano ucznia szkoły średniej w Królowej Polskiej.
 
W okresie okupacji ludność Królowej udzielała schronienia partyzantom i kurierom. O mieszkańcach Królowej napisano w kronice szkolnej: „Obywatele tutejszej wsi wykazali należytą postawę narodową, gdyż podczas całej okupacji niemieckiej ani razu nie splamili się donosicielstwem do okupanta, co pociągnęłoby za sobą życie ludzkie”.
 
Po wojnie nastąpił szybki rozwój wsi. Zniknęły strzechy, wyboiste drogi, prymitywne narzędzia rolnicze. Przełomowym wydarzeniem była elektryfikacja przeprowadzona w 1966 roku. W 1970 roku zbudowano drogę asfaltowa łączącą Królową z Kamionką.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1374)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter