Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Stanisław Taczak – dowódca powstania wielkopolskiego

Autor wpisu: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin (wpis powstał dzięki działaniom w programie Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece, realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek)
Data publikacji: 20.04.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Generał Stanisław Taczak – pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego nie miał do niedawna ani jednego pomnika w Polsce. Jedyny polski pomnik generała powstał w 2008 roku. Posąg przedstawia postać generała w mundurze wielkopolskim, wzorowaną na fotografii z 26 stycznia 1919 roku. Odsłonięcie figury nastąpiło 16 stycznia 2009 roku. Pomnik, o wysokości ponad 2,5 m wykonany z brązu, stanął na Skwerze przy trasie nr 11 z Poznania do Katowic w pobliżu już nieistniejącego domu rodzinnego generała.

Generał Stanisław Taczak, pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego, który wniósł olbrzymi wkład w zapoczątkowanie zwycięskiego zrywu zbrojnego nie miał do niedawna żadnego pomnika w Polsce. Jedyny polski pomnik generała w Polsce powstał w 2008 roku. Autorem projektu jest Rafał Nowak, a konsultantem historycznym – profesor Bogusław Polak, biograf Taczaka. Posąg przedstawia postać generała w mundurze wielkopolskim, wzorowaną na fotografii z 26 stycznia 1919 roku. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 16 stycznia 2009 roku, w 90. rocznicę przekazania dowództwa nad powstaniem wielkopolskim przez ówczesnego majora Stanisława Taczaka generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziło nadanie imienia generała Stanisława Taczaka Szkole Podstawowej w Mieszkowie oraz poświęcenie sztandaru i odsłonięcie tam tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi. Inicjatorem powstania pomnika był burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, a patronat honorowy nad budową objął wojewoda wielkopolski Piotr Florek oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
 
Generał broni Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 roku w Mieszkowie koło Jarocina. Gdy wybuchła I wojna światowa, służył w 6. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, stacjonującym w Dęblinie. Pełnił funkcję dowódcy batalionu. W 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego. 27 grudnia 1918 roku został mianowany dowódcą powstania. Jego obowiązkiem było zjednoczenie luźnych oddziałów powstańczych. Stworzenie dowództwa i regularnej Armii Wielkopolskiej. 16 stycznia 1919 roku, wbrew powstańcom i własnym ambicjom politycznym, dowództwo nad Armią Wielkopolską przekazał generałowi broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu, bo tak chciał Józef Piłsudski. W 1928 roku Taczak został dowódcą Okręgu Korpusu II z siedzibą w Lublinie. Józef Piłsudski odsunął generała Stanisława Taczaka ze stanowiska dowódcy 17. Dywizji Piechoty, bo w 1926 roku poparł on rząd Wincentego Witosa i prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Wielkopolanina urodzonego w Kaliszu.
 
Pomnik, o wysokości ponad 2,5 m wykonany z brązu, stanął na Skwerze przy trasie nr 11 z Poznania do Katowic w pobliżu już nieistniejącego domu rodzinnego generała. Pomnik odsłonił wnuk dowódcy powstania wielkopolskiego, Jerzy Gogołkiewicz.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1214)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter