Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Żydowskie ślady w Chełmie

Autor wpisu: Uczniowie Gimnazjum nr 6 w Chełmie, wpis powstał w ramach programu CEO Sefer – opowieści o polskich Żydach, oprac. Katarzyna Polak
Data publikacji: 28.04.2011

W Chełmie Żydzi mieszkali praktycznie od zawsze. Byli równoprawną częścią społeczności. Teraz w mieście pozostała już tylko pamięć o nich, a i ta powoli zanika.

Żydzi pojawili się w Chełmie już w XV wieku – według datowania najstarszych macew na cmentarzu. Wiek XVI to czas wielkiej sławy chełmskiej jesziwy. W tym okresie w mieście działało wielu słynnych rabinów, np. Juda Aron, Symeon Auerbach oraz Salomon Zalman.
 
Kolejne lata przyniosły wzrost liczby Żydów w Chełmie oraz umocnienie roli gminy żydowskiej. W połowie XIX wieku znajdowały się tu już dwie synagogi i dwa domy modlitwy. W dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowało aż pięć czasopism. Bezpośrednio przed II wojną światową w Chełmie mieszkało 15 tysięcy Żydów.
 
W 1942 roku Żydów z Chełma dotknęły prześladowania. Najczęściej byli deportowani do obozu zagłady w Sobiborze. Wielu z nich poniosło śmierć w pobliskim lesie Borku. Zagłada przyniosła kres społeczności żydowskiej w Chełmie.
 
Pamiątką po dawnych czasach jest budynek synagogi przy ulicy Kopernika 8. Obecnie stanowi on własność osoby prywatnej, a jego przeznaczenie zostało zmienione – stał się lokalem użytkowym. Zabytkowy cmentarz żydowski, położony przy ulicy Kolejowej, został zdewastowany w czasie wojny, po wojnie w części zamieniono go na skwer miejski. W latach 90. z inicjatywy osób prywatnych udało się go odnowić.
 
O zachowanie pamięci o dawnej społeczności żydowskiej dbają uczniowie z Gimnazjum nr 6 w Chełmie. Zebrali informacje, dokonali dokumentacji fotograficznej, posprzątali cmentarz, przeprowadzili grę miejską „Śladami chełmskiego sztetla”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1468)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter