Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Stacja Szamocin – miejsce inspiracji

Autor wpisu: Karolina Krawczyk
Data publikacji: 29.04.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

W 1996 roku, a więc blisko 15 lat temu zrujnowany i nieczynny budynek stacji kolejowej w Szamocinie stał się dla reżyserki Luby Zarembińskiej inspiracją, by spróbować –zachowując wyjątkowy klimat dworca – ożywić to miejsce i stworzyć tu ośrodek otwarty na rozmaite imprezy i projekty, warsztaty i prezentacje, a także spotkania artystów i niepokornych poszukiwaczy twórczych i życiowych inspiracji.

Renowacja budynku wymagała ogromnej pracy. Udało się uratować stację przed całkowitą destrukcją, choć wiele rzeczy wciąż wymaga naprawy. W ten sposób między Poznaniem a Piłą powstało niezwykle istotne na kulturalnej mapie Polski miejsce, które gości zarówno mieszkańców miasta, jak i przybyszów z zewnątrz (także turystów i obcokrajowców) i które łączy zawodowców z amatorami. To Ośrodek i Teatr Stacja Szamocin. Stacja Szamocin jest niezwykle przyjemną, inspirującą i efektywną pracownią artystyczną. To przestrzeń otwarta dla każdego wartościowego działania twórczego i społecznego.
 
Najpierw – jak mówi Luba Zarembińska – pojawiły się dzieci. „Ciekawskie i zawsze skore do pomocy. Nieraz bardzo zaniedbane. Albo niewiedzące, co robić z wolnym czasem i rozpierającą ich energią”. Przyszły pierwsze i zostały w teatrze. Teatr Stacja Szamocin od początku tworzą głównie amatorzy – mieszkańcy Szamocina i okolic – dorośli oraz dzieci. Rozpiętość wiekowa jest ogromna – najmłodsi mają kilka, najstarsi – kilkadziesiąt lat.
 
Szamocin, dziś etnicznie jednolity, był przed wojną zamieszkany nie tylko przez Polaków, lecz także przez Żydów i Niemców. W ten sposób powstał tu, typowy dla polskich ziem zachodnich, wielonarodowościowy i jednocześnie małomiasteczkowy klimat. Klimat tego dawnego Szamocina oraz prawdziwe losy jego mieszkańców stanowią jedną z głównych inspiracji dla powstających tu dziś spektakli.
 
Na Stacji Szamocin panuje niezwykła atmosfera – zostały zachowane wszystkie rekwizyty kolejowe, stare krzesła i meble oraz specyficzne sprzęty służące przed laty do zawiadowania stacją. To naturalne przestrzenie gry, stała dekoracja, która świetnie wpisuje się w treść i formę prezentowanych tu spektakli.
 
Teatr Stacja Szamocin ma na swoim koncie nie tylko wiele przedstawień, lecz także sporo projektów międzynarodowych. Na przykład z grupami niemieckimi: Das Letzte Kleinod, Manufrakturtheater z Geestenseth, Das Schneeshnu z Bremen, a także z Teatre Nadieżda ze Sławska z Rosji oraz amerykańską grupą z Portland Hand2Mouth.
 
Repertuar i zakres działań Stacji Szamocin są bardzo szerokie, ale inspiracją dla głównego reżysera teatru – Luby Zarembińskiej, są bardzo często prawdziwe historie mieszkańców Szamocina i okolic. Takim spektaklem byli Zamiatacze ulic zrealizowani w 2005 roku. Inscenizacja została zainspirowana przedwojenną fotografią przedstawiającą tytułowych zamiataczy i opowiada o mieście i o związanych z nim ludziach. Przedstawia również historię pierwszych fotografików, którzy wędrowali wzdłuż linii kolejowej Chodzież–Gołańcz i zatrzymywali rozmaite chwile w swoich obiektywach.
 
Innym znanym i powracającym w twórczości teatru wątkiem jest spektakl Spowiedź Wowry na podstawie tekstu wybitnego lalkarza i reżysera Jana Wilkowskiego Spowiedź w drewnie, który był już grany w kilku wersjach. Ostatnia realizacja powstała przy współpracy aktorów Sopockiej Sceny Off de BICZ.
 
Sporo propozycji repertuarowych jest przeznaczonych dla dzieci. Są przedstawienia lalkowe i grane w żywym planie. Wszystkie zawsze w szczególnym, poetyckim klimacie.
 
Istotną postacią od początku związaną z Teatrem Stacja Szamocin jest Ida Bocian – absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, prężny menedżer kultury. Zrealizowała na Stacji szereg projektów, na przykład międzynarodowy projekt teatralny na torach kolejowych km 14,7, oparty na wojennych wspomnieniach mieszkańców Szamocina, polsko-niemiecki projekt teatralny na wodzie Medea./.Wanda, socjokulturalny projekt Otwarta poczekalnia adresowany do zaniedbanych środowisk wiejskich i Cultura animi skierowany do organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą.
 
Każdy, kto chciałby uciec przed zgiełkiem i chaosem miejskiej dżungli, powinien zawitać na Stację Szamocin, gdzie oprócz miłej i gościnnej atmosfery oraz przepysznych i zdrowych posiłków, otrzyma na pewno dużą dawkę energii oraz inspiracji – zarówno twórczych, jak i życiowych.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1334)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Stacja Szamocin pełna inspiracji

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter