Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Łask-Kolumna śladami Rafała Orlewskiego

Autor wpisu: Aneta Krawczyk, Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku (wpis powstał dzięki działaniom w programie Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece, realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek)
Data publikacji: 04.05.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Rafał Orlewski urodził się 2 stycznia 1934 roku w Przybyłowie, w powiecie łaskim. Okupację niemiecką spędził w rodzinnej miejscowości i w Przatowie, a w latach 1944–1945 przebywał we Francji. Po wojnie przez 25 lat mieszkał w Kolumnie, natomiast w roku 1971 przeprowadził się do Piotrkowa Trybunalskiego. Był nauczycielem, harcerzem, poetą, pisarzem.

W Kolumnie jako licealista, a potem nauczyciel w szkole podstawowej działał społecznie w harcerstwie, przyczynił się do rozwoju życia sportowego i artystycznego w okolicy: prowadził sekcję lekkoatletyczną LZS, był reżyserem i aktorem amatorskich zespołów artystycznych, grał w sztukach reżyserowanych w Kolumnie przez Marię Najgebauer i Marię Misztelową, a także w spektaklach satyryczno-kabaretowych.
 
Trzykrotnie zdobywał laury w konkursach recytatorskich (w Łasku i w Łodzi), a później był wychowawcą wielu laureatów takich konkursów. Znaleźli się wśród nich zarówno młodzi uczniowie, jak i dorośli słuchacze szkół podstawowych i średnich – najpierw z Kolumny, potem z Przygłowa i Piotrkowa. Orlewski początkowo uczył w Przygłowie, później już do emerytury – w piotrkowskim Zespole Szkół Ekonomicznych. Sam był absolwentem Liceum Pedagogicznego w Zduńskiej Woli, magistrem polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego i podyplomowego studium nauk społecznych w Warszawie.
 
W ZHP służył czynnie ponad pół wieku. Pełnił społecznie wiele funkcji – od zastępowego i drużynowego po szczepowego i członka komend w hufcach Łask i Piotrków, a także komend kilkunastu obozów letnich i zimowisk instruktorskich. Zdobył wszystkie stopnie harcerskie, począwszy od młodzika, zaś dwa najwyższe uzyskał w założonej i dowodzonej przez siebie tajnej grupie harcerskiej w Kolumnie w okresie stalinowskim. Miał też wszystkie stopnie instruktorskie, do harcmistrza włącznie. Po udarze, którego skutkiem był lewostronny paraliż ciała, jeszcze na kilku zimowiskach wspomagał instruktorów swymi gawędami i doświadczeniem z wieloletniej służby w ZHP, a także urozmaicał czas swoją twórczością literacką.
 
Był laureatem wielu konkursów literackich na wiersze, prozę, fraszki, reportaże, przekłady z języków francuskiego i rosyjskiego oraz Nagrody Głównej w konkursie „Głosu Nauczycielskiego” na wydanie książki (za tom poezji Miłość). Publikował swe utwory literackie i publicystyczne w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych, także w ponad stu książkach zbiorowych. Jego wiersze były tłumaczone na kilka języków obcych.
 
Był też współtwórcą lub twórcą grup literackich w Łasku, Łodzi i Piotrkowie, m.in. grupy literackiej Grabia 59.
 
Za swoją pracę społeczną i twórczość literacką otrzymał wiele nagród i odznaczeń, wśród nich znalazły się: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Rzeczpospolitej oraz Złoty Krzyż Zasługi.
 
Czynną działalność społeczno-organizacyjną przerwały mu przed ponad 20 laty choroba i inwalidztwo, ale był to czas wytężonej pracy pisarskiej oraz starań o edycję kolejnych książek. W sumie Rafał Orlewski wydał ich ponad 30.
 
Wybrane publikacje książkowe to: Sonety nadgrabiańskie, Diminuendo (wersja polsko-włoska), Pielgrzymka spod strzechy (poezja i proza ku pamięci rodziców), Ptaki nadziei (wybór poezji), Igliwie, Sute Mosty, Nad Grabię fraszkę wabię, Opłakiwanie ojczyzny.
 
Motto życiowe Rafał Orlewskiego, harcerza-poety to: „Jeśli się chylić, to po garstkę ziemi, żeby mieć prawo stąpać po niej”.
 

Źródło:

Orlewski Rafał, Panorama Łaska. Gawędy o Kolumnie, Łask 2004–2007.
Śmiałowski Józef, Łask. Dzieje miasta, Łask 1998.
Witaszczyk Jerzy, Poczet znanych postaci ziemi łaskiej, Łask 2010.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1463)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter