Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Autorski Szlak Architektury Drewnianej w powiecie żywieckim

Autor wpisu: Student III roku zarządzania rozwojem
Data publikacji: 10.05.2011

Szlak Architektury Drewnianej w województwie śląskim w powiecie żywieckim. Zabytki sakralne i świeckie w miejscowościach: Laliki-Pochodzita, Milówka, Cięcina, Żabnica, oraz dodatkowo piękne niedoceniane miejsce – kaplica w Lalikach-Pawliczne

Kościół Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy w Lalikach-Pochodzita
Jest to kościół filialny postawiony w 1947 roku, a rozbudowany w 1965 roku. Ma konstrukcję zrębową. Wewnątrz świątyni znajduje się wyposażenie wykonane przez twórców z Koniakowa i Lalik, między innymi piękne serwety z koronki, stare drewniane krzyżyki, wisiorki, różańce, obrazy. Na ścianach wyryto sceny z życia mieszkańców. To niesamowite miejsce, chwytające za serca zarówno swoją prostotą, jak i pięknem.  
 
Muzeum „Stara Chałupa” w Milówce
Dom ten powstał w 1739 roku. Jest cennym zabytkiem drewnianego budownictwa ludowego. Ma konstrukcję zrębową. Składa się z obszernej sieni i izby mieszkalnej oraz komory i alkierza. Wewnątrz zachowały się jeszcze oryginalne meble, przedmioty codziennego użytku oraz tradycyjne sprzęty gospodarcze. Lokalna legenda mówi o pobycie w Milówce króla Jana III Sobieskiego, gdy zmierzał z wojskami na Wiedeń w 1683 roku.
Obecnie muzeum jest miejscem licznych wystaw. Odbywają się tu również tańce i występy „dziadów” w trakcie sezonu zimowego – jak na tradycję milówecką przystało.
 
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabnicy
To drewniana świątynia z 1906 roku. Jest to przykład beskidzkiego budownictwa ludowego. W barokowym wnętrzu znajduje się gotycki krucyfiks. Ołtarz główny został poświęcony Matce Boskiej Częstochowskiej, a ołtarze boczne – świętemu Józefowi i świętej Annie. Kościół w Żabnicy jest zbudowany na planie krzyża o wymiarach 34 x 18 metrów. Wysokość świątyni wynosi 25 metrów.  
 
Kościół Świętej Katarzyny w Cięcinie
Kościół w Cięcinie powstał w latach 1530–1542. Barokowe ołtarze pochodzą z XVII wieku, a kamienna chrzcielnica z 1895 roku i kaplica Świętego Franciszka z 1705 roku dodają świątyni uroku. Do Muzeum Narodowego w Krakowie przeniesiono stąd cenne obrazy: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie z XV wieku, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, świętą Katarzyną i świętą Barbarą z XVI wieku. Kościół w Cięcinie jest wymieniany już w roku 1358 w dokumencie poboru świętopietrza, ale nie wiemy, czy dotyczy to kościoła na obecnym miejscu, w Dziejopisie żywieckim Andrzeja Komonieckiego pojawia się bowiem następująca wzmianka o początkach kościoła w Cięcinie: „Ten miał bydź założony i zbudowany na górze Brańków nazwanej, nad wsią Cięcina, gdyż w łęgu, gdzie grunt pański folwarczy, wieś była. A kędy kościół stoi, na tym miejscu przedtem był browar; w którym browarze w izbie, gdzie kadzie stały gorzałczane, był obraz św. Katarzyny, bez żadnej uczciwości, przed którym widywano świece gorewające, lecz to sobie lekceważono, aż piorun uderzył w browar i on zapalił. Po czym parafianowie wzruszywszy się pobożnością, kapliczkę małą naprzód zbudowali, w której się ledwo ludzi 50 wmieściło, i nazwano ją imieniem św. Katarzyny, po czym kościół większy zbudowano i poświęcono...”
 
Kaplica pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lalikach-Pawliczne
Jest to piękna kapliczka w niezwykle malowniczym miejscu, położona w „Suchym” – Laliki-Pawliczne. Została wybudowana w 1826 roku przez miejscowego górala Szczepana Kuśnierza. Kult Matki Bożej w tym regionie rozwijał się od jakiegoś wydarzenia mającego miejsce w czasie wyprawy Jana III Sobieskiego na Wiedeń. Od tamtego momentu znajdowała się tu mała kapliczka na drzewie, a na początku XIX wieku wybudowano większą, by można było w niej odprawiać msze święte. Wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny nadał prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w 1966 roku, a kardynał Karol Wojtyła zezwolił na regularne odprawianie tu mszy świętych.
Nie jest to kaplica z drewna, lecz jej niedocenione piękno i położenie zachwyciło mnie do tego stopnia, że chciałbym, by ludzie o tym miejscu nie zapomnieli.

Źródło:

Treść zaczerpnięta z różnych źródeł: Internet, tabliczki informacyjne, opowiadania mieszkańców.
Zdjęcia własne i z Internetu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1429)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Kaplica pw. Narodzenia NMP
Kaplica pw. Narodzenia NMP
Kaplica pw. Narodzenia NMP
Kaplica pw. Narodzenia NMP
Kaplica pw. Narodzenia NMP
Kaplica pw. Narodzenia NMP
Kościół Św. Katarzyny
Kościół Św. Katarzyny
Kościół Św. Katarzyny
Kościół Św. Katarzyny
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Muzeum "Stara Chałupa"
Muzeum "Stara Chałupa"
Muzeum "Stara Chałupa"
Muzeum "Stara Chałupa"
Kościół NMP Nieustającej Pomocy
Kościół NMP Nieustającej Pomocy
Kościół NMP Nieustającej Pomocy
Kościół NMP Nieustającej Pomocy

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter