Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Julian Pawłowski. Biografia

Autor wpisu: gazda
Data publikacji: 07.05.2011
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Julian Pawłowski to wieloletni działacz społeczny zasłużony dla gminy i miasta Lubraniec.

Julian Pawłowski od urodzenia, czyli od 1922 roku, jest związany z gminą Lubraniec.

W 1952 roku wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrańcu i do dziś jest jej członkiem. Przez cały ten okres należał też do orkiestry dętej OSP Lubraniec. W 1960 roku został wybrany do Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrańcu, gdzie pełni funkcję skarbnika. Przez 12 lat grał na skrzypcach w zespole folklorystycznym Echo Lubrańca działającym przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lubrańcu.
 
Julian Pawłowski angażował się w pracę orkiestry dętej OSP Lubraniec, uczył młodzież gry na instrumentach dętych. Pracę tę wykonywał społecznie, bez żadnych korzyści materialnych. Był również wychowawcą kilku pokoleń osób, które zasiliły szeregi drużyny bojowej OSP Lubraniec. Jako strażak został inicjatorem rozbudowy i modernizacji budynku remizy oraz zakupu kilku samochodów bojowych. Jest zawsze bardzo aktywny, cały czas udziela się społecznie, czynnie wspiera wiele inicjatyw. 
 
Od 1982 roku, czyli od chwili przejścia na emeryturę więcej czasu poświęca pracy z młodzieżą. Jest on wzorem do naśladowania dla młodych druhów, którzy bardzo chętnie z nim współpracują. Julian Pawłowski przez 7 lat prowadził biuro Gminnych Kółek Rolniczych w Lubrańcu, był radnym Rady Gminy i Miasta w Lubrańcu. Jest również członkiem Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych. W 2004 roku za zasługi dla tego związku został uhonorowany odznaką przez jego prezesa zarządu głównego. 
W czasie długoletniej pracy zawodowej i społecznej osiągnął wiele w dziedzinie kultury. Promował i popularyzował naszą gminę, zawsze czynił to z wielkim zapałem, zaskarbiając sobie w tej sposób uznanie, szacunek i sympatię społeczności lokalnej. Obecnie Julian Pawłowski ma 85 lat, a o jego pracy społecznej i dokonaniach świadczą dyplomy, wyróżnienia i odznaczenia resortowe (między innymi medal Chomicza). W 2003 roku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 listopada został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Uznając zasługi Juliana Pawłowskiego, członkowie kapituły pozytywnie zaopiniowali wniosek złożony przez OSP Lubraniec w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lubraniec”. Członkowie kapituły stwierdzili, iż Julian Pawłowski swoją działalnością zawodową i społeczną działał na rzecz integracji społeczności lokalnej, włączał się w różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne, a także popularyzował naszą gminę.
 
Julian Pawłowski urodził się 10 kwietnia 1922 roku w Krowicach, w gminie Lubraniec. Syn Jana i Pelagii. Żona: Władysława, dzieci: Jerzy, Henryk i Grażyna. Wieloletni działacz społeczny oraz druh OSP w Lubrańcu. Za trud i wysiłek włożony w pracę społeczną otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, najwyższe odznaczenie strażackie – Pionier Polskiego Pożarnictwa Państwowego, Order Zasłużonego dla Gminy i Miasta Lubraniec, Złoty Znak Ochotniczych Straży Pożarnych.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1406)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Julian Pawłowski - biografia
Julian Pawłowski - biografia
Julian Pawłowski - biografia

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter