Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dwa żeliwne krzyże

Autor wpisu: Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim (wpis powstał dzięki działaniom w programie Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece, realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek)
Data publikacji: 17.05.2011
Okres historyczny: 1800-1914

Laskowo i Kołdrąb to wsie w gminie Janowiec Wielkopolski położone nad jeziorami, z których jedno stanowi granicę województw. W Laskowie znajduje się klasycystyczny dwór z XIX wieku, należy on do prywatnych właścicieli i obecnie zaczyna być restaurowany. Z kolei Kołdrąb jest malowniczą wsią z pałacem neogotyckim, kopcem i pomnikiem ku czci powstańców wielkopolskich.

Laskowo to wieś wzmiankowana w XV wieku. Mieści się tu klasycystyczny dwór murowany z głazów granitowych z obramieniami pełnymi artystycznych detali i narożnikami z cegły. Fakturę murów ożywiają drobne kamyki wtopione w zaprawę.

W drugiej połowie XIX wieku Laskowo i okolice zamieszkiwali niemieccy osadnicy wyznania ewangelickiego, którzy wybudowali tu kościół w stylu neogotyckim, konsekrowany 9 grudnia 1901 roku.

Na rozstajach polnych dróg stoi żeliwny krzyż na wysokim, wąskim cokole z kamienia. Kto i kiedy go postawił? Najstarsi mieszkańcy mówią, że kiedyś stał on na cmentarzu cholerycznym, ale został przeniesiony. Postaramy się rozwiązać tę zagadkę.

Kołdrąb jest XIII-wieczną wsią, w której istnieją ślady po dawnym grodzisku pierścieniowym, z pałacem w stylu neogotyckim. Na cmentarzu parafialnym zachował się grób z 1875 roku oraz mogiła ku czci powstańców wielkopolskich. Ów żeliwny krzyż upamiętnia zmarłego Ignacego Goździewicza mieszkańca Niedźwiad zmarłego w wieku 36 lat.

 

Źródło:

Słownik krajoznawczy Wielkopolski, kom. red. Paweł Anders, Włodzimierz Łęcki, Piotr Maluśkiewicz, Poznań 1992.
„Wiadomości Janowieckie”, wrzesień 2000 roku.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1163)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże
Dwa żeliwne krżyże

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter