Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Arba Turim

Autor wpisu: Uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie, wpis powstała w ramach programu CEO Sefer – opowieści o polskich Żydach, oprac. Katarzyna Polak
Data publikacji: 24.05.2011

Jakie skarby można odnaleźć w piwnicach, magazynach i schowkach starych kamienic, urzędów, bibliotek? Czy w ogóle warto przekopywać się przez tysiące starych dokumentów? Cóż ciekawego znajdziemy, oprócz rozpadającego się pergaminu? Czasem jednak można trafić na coś wartego uwagi…

W Szkole Podstawowej w Parzęczewie, miejscowości położonej w województwie łódzkim, odnaleziono egzemplarz Arba Turim – księgi, która zawiera przepisy prawa żydowskiego. Zostały spisane po raz pierwszy w XIV wieku przez rabina Jaakowa ben Aszera w języku hebrajskim. Miały służyć wyznawcom judaizmu jako wyznacznik i podpowiedź w życiu religijnym.
 
Księga odnaleziona na zapleczu sali szkolnej jest już dość zniszczona, czas jej nie oszczędził. Trudno określić, kiedy powstała. Nie wiadomo, kto sporządził konkretnie to wydanie.
 
W oparciu o powszechnie dostępną wiedzę można jednak stwierdzić, że zwrot arba turim oznacza „cztery wiersze” – księga została bowiem podzielona na cztery części tematyczne:
  • Orach Chaim – odnoszącą się do modlitwy;
  • Yoreh De’ah – zawierającą przepisy koszerności i obrządku;
  • Nawet Ha’ezer – prawo dotyczące małżeństwa oraz rozwodu;
  • Choshen Miszpat – prawo finansowe, odpowiedzialności finansowej, procedur prawnych.
 
Każdy fragment reguluje inny aspekt życia, a określony dobór tematyki ukazuje, co jest najważniejsze.
 
Arba Turim, jako zbiór zasad, była często komentowana i wyjaśniana, przekładana na prostszy i bardziej zrozumiały język. Najbardziej znany komentarz znajduje się w dziele Beit Yosef, autorstwa rabina Józefa Karo.
 
Odnalezienie tego śladu zamieszkiwania Żydów w tak niewielkiej miejscowości wywołało niemałe poruszenie. Młodzież szkolna podjęła działania, aby jak najwięcej dowiedzieć się o księdze i o samych przedstawicielach narodu żydowskiego, którzy kiedyś zamieszkiwali w okolicy.
 
Uczniowie nawiązali współpracę z Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi w celu pogłębienia wiedzy dotyczącej samego judaizmu i pochodzenia odnalezionej księgi. Dotarli do najstarszych mieszkańców Parzęczewa pamiętających czasy, kiedy w ich społeczności lokalnej zamieszkiwali Żydzi.
 
Uczestnicy projektu zgromadzili też informacje, dzięki którym odtworzyli dawny obraz Parzęczewa – dziś pozostały po nim już tylko dawne fotografie, opowieści i księgi.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1422)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter