Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Czechowice-Dziedzice w świetle historii. Okolica Pałacu Kotulińskich i kościoła pod wezwaniem Świętej Katarzyny

Autor wpisu: ewdar
Data publikacji: 24.05.2011
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

"Wyzwólcie w sobie chęć zachowania tożsamości, ochrony regionalnych wartości. Sami zadbajcie o wasze dziedzictwo kulturalne. Pielęgnujcie swą odrębność lokalną. Jest to najbliższy nam świat, w którym żyjemy na co dzień". (Jan Paweł II)

Czechowice-Dziedzice to miasto w województwie śląskim leżące w powiecie bielskim. Początkowo składało się ono z gmin wiejskich Czechowic, Dziedzic i Żebracza. Dopiero 14 grudnia 1950 roku utworzono miasto Czechowice-Dziedzice, zaś Żebracz stał się jedną z dzielnic.

Kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach
Najstarszy zabytek miasta znajdujący się na liście zabytków UNESCO.
Tę budowlę sakralną wzniesiono w XIV wieku. Najdawniejsza wzmianka pochodzi z 1447 roku – parafia została wtedy wymieniona w spisie świętopietrza. Początkowo kościół był drewniany, z drewnianą zakrystią. Znajdowały się w nim trzy ołtarze. Przy głównym ołtarzu świętej Anny nie odprawiano mszy, ponieważ nie był on poświęcony, używano za to ołtarza przenośnego. Podłoga była ceglana. W 1688 roku podłogę wyłożono deskami, a do oświetlenia służyły dwie lampy.
Nowy większy kościół zaczęto budować w 1772 roku. Fundatorami byli: ksiądz proboszcz Walenty Antoni Martius oraz hrabia Franciszek Karol Kotuliński, właściciel dóbr czechowickich. Stary drewniany kościół zbudowano tak, że znalazł się on w całości nowego. Podczas drugiej wojny światowej kościół wiele ucierpiał – wieża niemal cała została zburzona, dach również. W 1942 roku Niemcy wywieźli dzwony i wszystkie chorągwie z polskimi napisami. Jednak zaraz po wojnie świątynię zaczęto odbudowywać. Ciekawostką jest łuska pocisku, który w czasie bombardowania w 1945 roku wyrwał sklepienie nad ołtarzem głównym. Łuska została wmurowana w zewnętrzną ścianę kościoła w miejscu, gdzie pocisk uderzył w mur.

Otoczenie kościoła
Nad wejściem głównym świątyni znajdują sie herby fundatorów kościoła. Mur otaczający budowlę pochodzi z 1768 roku. Znajdują się na nim stacje drogi krzyżowej. Dom pogrzebowy postawiono w 1883 roku, probostwo i wikarówka zostały wybudowane przez księdza Jana Barabasza, proboszcza w latach 1907–1910 roku. Kościół jest otoczony zabytkowym cmentarzem, na którym stoi krzyż kamienny z 1888 roku upamiętniający pielgrzymkę proboszcza Franciszka Muzyczki do Rzymu. Przy świątyni znajduje się również zabytkowa figura świętego Jana Nepomucena najprawdopodobniej z 1780–1790 roku.

Rokokowy pałac hrabiego Franciszka Kotulińskiego
Dokładnej daty budowy pałacu nie można ustalić, ale przypuszcza się, że jest nią rok 1729, zaraz po ukończeniu budowy kościoła Świętej Katarzyny. Właścicielem i fundatorem był hrabia Franciszek Karol Kotuliński. Nad wejściem głównym znajduje się herb Renardów, właścicieli budynku od 1765 roku i właścicieli Czechowic.
Legenda głosi, że ten właściciel, który zdejmie herb, straci pałac wskutek pożaru. Budowla została wybudowana w stylu rokoko. Istniały tu także ogród kwiatowy oraz sztuczna fontanna. Druga fontanna, stojąca przed frontem budynku, została zniszczona w 1962 roku.
W 1945 pałac stał sie własnością państwa. Mieściła się w nim szkoła rolnicza. 24 lutego 1960 roku został wpisany do rejestru zabytków. Około 1990 roku budowla stała się własnością miasta. Powstał tu ośrodek szkolenia zawodowego, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne. W 2001 roku firma Pascal Polska kupiła pałac za 650 tys. zł, by przerobić go na luksusowy hotel, jednak nie doszło do tego z powodu kłopotów finansowych firmy. Od tego czasu pałac niszczeje. Przełomowy był rok 2006. Pałac stał się wówczas własnością firmy budowlanej Polplast.
Obecnie mieści się w nim Restauracja Stara Kręgielnia, odbywają się w niej imprezy okolicznościowe. Na terenie pałacu niegdyś znajdowały się czworaki dworskie, które również zostały odrestaurowane.

Otoczenie pałacu
Późnobarokowy park znajdujący się przy pałacu ma kształt prostokąta. Wpisano go do rejestru zabytkowych założeń ogrodowych w Polsce. Obecnie został pięknie odrestaurowany.
Aleja lipowa znajduje się między kościołem a pałacem. Uznano ją za pomnik przyrody.
Najstarszym pomnikiem przyrody w mieście jest dąb szypułkowy „Bartek”. Znajduje się on na wysokości ogrodzenia probostwa parafii Świętej Katarzyny, niedaleko pałacu. Liczy 24 m wysokości, a obwód pnia wynosi 525 cm. Od 1954 roku podlega ochronie. Przed drugą wojną światową obok jeszcze większego nieistniejącego już dębu o tej samej nazwie ufundowano spiżową tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Zniszczyły ją okupacyjne władze niemieckie w 1939 roku. Drzewo zostało zasadzone na pamiątkę przemarszu przez te tereny króla Jana III Sobieskiego w 1683 roku.

Źródło:

Czechowice-Dziedzice. Przewodnik po mieście i sołectwach, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, Czechowice-Dziedzice 2009.
http://www.palackotulinskich.pl/index.php
http://www.czechowice-dziedzice.pl/www_2.0/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=15

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1236)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kościół św.Katarzyny
Kościół św.Katarzyny
Kościół św.Katarzyny
Kościół św.Katarzyny
Kościół św.Katarzyny
Kościół św.Katarzyny
Krzyż kamienny,kośćiół św.Katarzyny,stary cmentarz.Rok 1888
Figura św. Jana Nepomucena 1780-1790 rok
Dąb Bartek
Dąb Bartek
Aleja lipowa
Aleja lipowa-pogranicze Czechowic Dolnych i Górnych
Pałac hrabiego Franciszka Kotulińskiego.

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter