Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Igołomi

Autor wpisu: gbpwawrzenczyce@interia.pl
Data publikacji: 27.05.2011
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Pierwsza wzmianka o kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Igołomi pochodzi z 1229 roku.

Parafia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny powstała między 1300 a 1325 rokiem. Na pewno od 1300 roku stał tu drewniany kościół. Nowy, murowany wybudowano w 1385 roku z inicjatywy mistrza Świętosława, doktora prawa Akademii Krakowskiej. Został on konsekrowany w 1430 roku przez biskupa krakowskiego Jarosława. Był wielokrotnie odnawiany i przebudowywany. Początkowo była to świątynia gotycka, jednak została ona silnie zniekształcona i w znacznym stopniu pozbawiona cech stylowych. Dobrze zachowało się gotyckie prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym (z XV wieku) i oknami ostrołukowymi.

W kościele znajdują się ołtarze: główny i trzy boczne rokokowe sprzed 1788 roku. W ołtarzu głównym wisi krzyż z przełomu XVI i XVII wieku. W nawie głównej jest zlokalizowane także epitafium marmurowe, renesansowe Anny i Mikołaja Ożarowskich. Nad nawą znajduje się wysoka barokowa wieżyczka na sygnaturkę z około 1765 roku. W XIX i XX wieku została ona w całości pobita blachą i pozbawiona cech barokowych.

Na jednej z ścian kościoła bez trudu odnajdziemy tablicę przypominającą, że właśnie w Igołomi przyszedł na świat Adam Chmielowski, święty Brat Albert.

Obok świątyni znajduje się klasycystyczna dzwonnica, murowana z cegły, zbudowana w 1660 roku.
 

Źródło:


Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1075)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter