Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dworek szlachecki w Golinie

Autor wpisu: Anita Goińska, Sylwia Łopacińska (Gimnazjum im. M. Kopernika w Golinie)
Data publikacji: 06.06.2011
Okres historyczny: 1800-1914

Golina może się poszczycić klasycystycznym dworkiem szlacheckim, którego powstanie datuje się na pierwszą połowę XIX wieku.

Pamiątką po minionych latach zasługującą na szczególne uznanie oraz zabytkiem miasta Golina jest klasyczny dwór szlachecki z drugiej połowy XIX wieku. Został on usytuowany w południowej części miasta, w parku krajobrazowym – na zboczu Pradoliny Warty. Tę parterową budowlę wzniesiono na planie prostokąta z czterokolumnowym portykiem w części frontowej, która jest ukoronowana trójkątnym szczytem. Gmach pokrywa dwuspadowy czerwony dach, a całość uświetnia biała elewacja.

Od frontu biegną betonowe schody, wokół wejścia znajdują się skrzynkowe okna. Natomiast piękno otaczającej przyrody można podziwiać z dużego tarasu od strony dziedzińca. Drzwi są płycinowe, jedno i dwuskrzydłowe.

Obiekt otacza 7-hektarowy park, ogrodzony ceglanym murem. Został on urządzony w stylu angielskim. Na jego terenie rosną dziesiątki drzew, z których jedno jest pomnikiem przyrody. Po parku można spacerować ścieżkami, podziwiając przy tym ogródek jordanowski, stawy i mostek, prowadzący na małą wysepkę, jak również głaz, któremu przypisuje się ciekawą legendę. W centralnej części znajduje się skwer, ustawiono przy nim wiele ławek.

Dawniej dwór z parkiem wchodziły w skład folwarku. Zaliczało się do niego także podwórze gospodarcze, w którym mieściły się gorzelnia, magazyn i kolonia mieszkalna. Dziś nie pełnią one swojej pierwotnej funkcji. Obecnie podlegają Agencji Rozwoju Rolnictwa, a dworek jest użytkowany przez Przedszkole Samorządowe w Golinie.

Przed wybuchem pierwszej wojny światowej właścicielem dworku i majątku był hrabia Karol Suchorzewski z żoną. Życiową misją hrabiny było niesienie pomocy innym. Z kolei jej wielką pasję stanowiło malarstwo. Małżeństwo często udawało się w zagraniczne podróże, a także do dworku letniego w Druskiennikach pod Wilnem. Natomiast, gdy przebywali w swojej posiadłości, co niedzielę chodzili do pobliskiego kościoła, który ówcześnie był pod wezwaniem świętego Jakuba. Podczas ich absencji rządy w majątku sprawował T. Jankowski.

Kiedy Suchorzewski zmarł, współwłaścicielem folwarku został dziedzic Maręż. Mieszkańcy Goliny postrzegali go jako osobę sceptyczną i oschłą. Traktował on niższe klasy społeczeństwa z pogardą. Ziemie spadkobiercy rozciągały się aż po okoliczne wsie. Jego służba pracowała za niewielkie wynagrodzenie i mieszkała w domach, tak zwanych czworakach, pokrytych strzechą. Strój, który nosił Maręż, wyróżniał go spośród tutejszych mieszkańców, ponieważ był zawsze schludny i bogaty. Dziedzic miał trzech synów i córkę. Jeden z jego potomków powiesił się na strychu z niewiadomych przyczyn. Natomiast losy córki potoczyły się zupełnie inaczej… Młody Anglik – inżynier Branson, pracujący przy budowie polskich kolei – skradł serce córce Marężów, poślubił ją i młoda para zamieszkała w Anglii. Po nich dzierżawcą został J. Kosobudzki.

W czasie drugiej wojny dworek zamieszkiwała pewna Niemka. Gdy nastał pokój, majątek rozparcelowano. Wówczas w parku znajdował się zbożowiec, a na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zajmowało go wraz z budynkiem wojsko radzieckie. Obiekt ten przechodził różne koleje losu, zmieniał właścicieli i przeznaczenie.

Po gruntownym odrestaurowaniu, od 1 września 1979 roku dworek zajmuje Przedszkole w Golinie, któremu 20 marca 2008 roku nadano nazwę „Baśniowy Dworek”. Od początku placówką kieruje pani dyrektor Henryka Łeska. Przedszkole ma dogodne położenie, jest otoczone parkiem, znajduje się z dala od zgiełku ulicy i spalin. Dzieci mogą bezpośrednio obserwować okoliczną przyrodę oraz udawać się na piesze wędrówki. Tutaj jest też usytuowany nowoczesny plac zabaw, w którym przedszkolaki mogą bezpiecznie oddawać się beztroskiej zabawie. Od razu po wejściu do budynku możemy ujrzeć przyjemne, kolorowe wnętrza, a co ważniejsze daje się zauważyć rodzinna atmosfera, dzięki której dzieci czują się jak w domu. Sale są wypełnione zabawkami, a ściany – magicznymi malowidłami. Znajdują się tu trzy sale zajęciowe z pięcioma oddziałami pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycieli, przestronna szatnia, kuchnia, pomieszczenia biurowe.

Obecnie pałacyk i park należą do Urzędu Miasta i Gminy w Golinie. Dworek w 1968 roku został wpisany do rejestru zabytków. Miejsce to jest magiczne, zachęca mieszkańców – szczególnie latem – do aktywnego spędzania czasu i odpoczynku na świeżym powietrzu.

Źródło:

  • Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa. Ośrodek Dokumentacji Zabytków  w Warszawie, odział Konin.
  • Archiwum i kroniki Przedszkola w Golinie.
  • Archiwa prywatne mieszkańców.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1205)

Komentarze (1):

użytkownik portalu, 29.12.2015
Artykuł jest nierzetelny i zawiera nieprawdziwe informacje. Szkoda, że podpisały się pod nim uczennice Gimnazjum w Golinie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Dworek szlachecki w Golinie
Dworek szlachecki w Golinie
Dworek szlachecki w Golinie
Dworek szlachecki w Golinie
Dworek szlachecki w Golinie
Dworek szlachecki w Golinie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter