Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Golińska drewniana perełka

Autor wpisu: Katarzyna Tomczak, Aldona Olesiak (Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie)
Data publikacji: 07.06.2011

Drewniane kościoły to jeden z największych skarbów Wielkopolski. Do takich zabytków na pewno należy drewniany kościółek pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła znajdujący się w Golinie, przy południowym krańcu miasta, przy ulicy Kościelnej.

Trochę historii…
Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat kościoła pochodzą z 1470 roku. W Golinie już wtedy stał kościół drewniany. W 1669 roku dobudowano murowaną kaplicę Najświętszej Marii Panny – jest to najstarsza zachowana do dziś część budowli. W późniejszych latach świątynia podupadła. Budowę obecnego kościoła drewnianego z wykorzystaniem murów kaplicy Najświętszej Marii Panny rozpoczęto w latach 1765–1767. Wzniesiono ją na podmurówce z kamienia polnego, ma drewnianą konstrukcję zrębową z zewnętrznym oszalowaniem i listwowaniem. Fundatorami, jak i pierwszymi właścicielami kościoła był ród Golińskich, następnie świątynia należała do rodziny Żychlińskich, którzy po około stu latach odnowili budynek z inicjatywy Konkordii z Raczyńskich Żychlińskiej-Ruszkowskiej. Dobudowano wtedy dwie kaplice – północną pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz południową pod wezwaniem Świętego Józefa.

Plan
Kościół jest trójnawowy, ma prostokątną nawę główną oraz dwie boczne, wydzielone czterema słupami. Od strony wschodniej znajduje się prostokątne, trójbocznie zamknięte prezbiterium. Po bokach prezbiterium jest usytuowana kruchta – w jej południowej części mieści się zakrystia, natomiast w północnej znajdują się schody prowadzące na empory. Na północ od nawy bocznej jest prostokątna kaplica Najświętszej Marii Panny, a na osi od południa – kwadratowa kaplica Świętego Józefa.

Trochę o wnętrzu…
Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym. Znajdują się tam między innymi barokowy ołtarz główny, a także dwa ołtarze boczne. Kaplica Świętego Józefa jest otwarta koszową arkadą z motywami roślinnymi, podobnie jak kaplica Najświętszej Marii Panny. Bardzo ciekawy element tego miejsca stanowi rokokowa ambona. Na belce tęczowej oddzielającej nawę od prezbiterium widnieje data: 1766 rok. Budowniczym kościoła był prawdopodobnie mistrz Antoni Willer z Pleszewa. Jego podpis, wyciosany na belce, można obejrzeć na ścianie pod chórem: „Antoni Willer z Pleszewa”.

Kościół jest wyposażony w wiele dzieł z XVII, XVIII i XIX wieku, należą do nich między innymi:

  • ołtarz główny w stylu barokowym z rzeźbami świętych: Piotra i Pawła, Stanisława i Wojciecha oraz obrazem Ukrzyżowania;
  • rzeźby świętego Stanisława i świętego Wojciecha z około 1600 roku;
  • rokokowa mensa z połowy XVIII wieku;
  • ambona rokokowa;
  • dwie ludowe drewniane rzeźby świętego Sebastiana i Chrystusa na Krzyżu (dzieło miejscowego rzeźbiarza Józefa Kulczaka z lat 60-tych);
  • dwa ołtarze w nawach bocznych – w stylu późnobarokowym, z obrazami przedstawiającymi świętą Annę i świętą Jadwigę Śląską z XIX wieku oraz świętego Izydora z końca XIX wieku i świętego Kazimierza również z XIX wieku;
  • na belce tęczowej – renesansowy krucyfiks;
  • chór z 1766 roku.

Źródło:

  • Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa. Ośrodek Dokumentacji Zabytków  w Warszawie, Odział Konin.
  • www.przk.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1172)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Golińska drewniana perełka
Golińska drewniana perełka
Golińska drewniana perełka
Golińska drewniana perełka

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter