Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach

Autor wpisu: sylwiaiolga1 (Gimnazjum im. M. Kopernika w Golinie)
Data publikacji: 07.06.2011

Kawnice istniały już w XII wieku i tutejsza ludność miała własny kościół. Brak jednak bliższych informacji, kto go zbudował. Akta wizytacji pasterskiej wspominają o drugim kościele wybudowanym w 1480 roku, który przetrwał do 1519 roku, kiedy to w czasie wojny spłonął w pożarze.

Trzeci kościół został wybudowany w 1521 roku z drewna modrzewiowego przez dziedzica dóbr kawnickich Gorzewskiego. Pod koniec XVI wieku Hieronim Gorzewski przekazał kościół na zbór luterański. Po jego śmierci syn Stanisław Gorzewski przywrócił kościół katolikom. W 1628 roku dziedzic Stanisław z księdzem proboszczem ufundowali obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i umieścili go w kościele parafialnym. Obraz zasłynął łaskami, co spowodowało napływ pielgrzymów oraz wzrost liczby wotów. Władze Kościoła w 1640 roku określiły ten obraz jako cudowny i łaskami słynący.

Kolejny, czwarty kościół, również z drewna, wystawił dziedzic Otto Maksymilian Trąbczyński w 1779 roku. Dotychczasowe wezwanie kościoła ku czci Wszystkich Świętych zmieniono na cześć Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych. W 1778 roku papież Pius VI ustanowił główny odpust w parafii na cześć Matki Bożej, jego datę wyznaczył na najbliższą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu świętego Augustyna, to znaczy po 28 sierpnia.

W 1913 roku miejscowy ksiądz proboszcz podjął się budowy piątego kościoła, tym razem pierwszego murowanego. Budowało go kolejno trzech księży proboszczów z parafianami, a prace zakończono w 1929 roku. Dotychczasowy, drewniany kościół – mocno już zniszczony upływem czasu – rozebrano w 1930 roku. W czasie drugiej wojny światowej w 1942 roku hitlerowcy rozebrali murowany kościół na materiały budowlane.

Cudowny obraz, okradziony z wotów, Niemcy wywieźli do Goliny, gdzie poniewierał się na strychu w szkole Hitlerjugend. Po wojnie, pod koniec sierpnia 1945 roku administratorem parafii został ksiądz Stanisław Jadczyk. W czasie głównej uroczystości odpustowej 2 września 1945 roku cudowny obraz Matki Bożej został w uroczystej procesji sprowadzony do Kawnic i umieszczony w sali remizy strażackiej, służącej jako kaplica, w której sprawowano msze w niedziele i święta. Po wybudowaniu szóstego kościoła, drewnianego, w dniu jego poświęcenia 20 października 1946 roku przez księdza biskupa Karola Radońskiego, umieszczono w nim cudowny obraz, który wreszcie zajął należne mu godne miejsce.

10 lipca 1948 roku nowym proboszczem został ksiądz Józef Prorok. 13 lipca (w trzecim dniu jego pobytu) kościół spłonął w wyniku uderzenia pioruna. W ostatniej chwili z płonącego ołtarza kilku strażaków uratowało cudowny obraz. Po trzech latach ukończono budowę siódmego w historii Kawnic kościoła (i drugiego murowanego). 1 lipca 1951 roku ksiądz biskup Franciszek Korszyński dokonał konsekracji tego kościoła, w którym cudowny obraz Matki Bożej doznaje należnej czci. Na przełomie 1951 i 1952 roku profesor Torwirt z Torunia dokonał renowacji cudownego obrazu w pracowni konserwatorskiej, a proboszcz Prorok przygotował dokumentację do koronacji obrazu.

1 września w 1974 roku miała miejsce koronacja obrazu. Głównymi koronatorami byli: prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup Antoni Baraniak oraz biskup włocławski Jan Zaręba.

Od 18 czerwca 1981 roku stróżami cudownego obrazu Matki Bożej Kawnickiej są księża salezjanie. Zatroszczyli się oni o trzy nowe dzwony oraz nowe stacje drogi krzyżowej. Na frontowej ścianie wieży kościoła została umieszczona mozaika obrazu Matki Bożej Pocieszenia, wzorowana na obrazie Matki Bożej z sanktuarium turyńskiego. W 1998 roku sanktuarium obchodziło jubileusz 370-lecia obecności obrazu , a w 1999 roku – jubileusz 25-lecia koronacji tego obrazu. 1 lipca 2001 roku obchodzono rocznicę 50-lecia konsekracji obecnego kościoła.

Obraz
Sam obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 103 x 132 cm.

Zastosowana technika wskazuje na powstanie obrazu na przełomie XVI i XVII wieku.

Jest to typ obrazu bizantyjskiego. Tytuł obrazu kawnickiego jest związany z działalnością Arcybractwa Matki Bożej Pocieszenia, któremu początek w Kawnicach dali augustianie w 1778 roku.

Źródło:

Kroniki parafialne Kawnic.
www.kawnice.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1067)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

sanktuarium
sanktuarium
sanktuarium
sanktuarium
sanktuarium
sanktuarium
sanktuarium
sanktuarium
sanktuarium
sanktuarium

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter