Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Historia wsi Izdebno

Autor wpisu: Teresa Kondej, Filia Biblioteczna w Izdebnie (wpis powstał dzięki działaniom w programie Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek)
Data publikacji: 09.06.2011

Nikt nie pamięta, kiedy została założona wieś Izdebno. Stało się to prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Życie ówczesnych mieszkańców było trudne, często upływało w biedzie, w bardzo skromnych mieszkaniach.

Chłopi dwa razy w tygodniu odrabiali pańszczyznę. Gdy jakiś wieśniak nie chciał lub nie mógł odrobić pańszczyzny, zmuszano go do tego siłą. We wsi były 24 gospodarstwa, na jedno gospodarstwo przypadały 24 morgi ziemi, czyli około 12 hektarów. Miejscowość leżała na urodzajnej ziemi, więc dziedzic wsi (który był jej właścicielem i pełnił funkcje tożsame z dzisiejszym wójtem) postanowił przenieść osadę na północ, na gorsze ziemie, a te urodzajne przeznaczyć na pola uprawne. Do dziś zachowały się domy, które wówczas zostały przeniesione. Ludzie nie chcieli, aby ich ziemia była tak bardzo oddalona od innych chat, więc wykarczowano około 200 metrów lasu pod uprawę. Według relacji jednego z najstarszych mieszkańców wieś została przebudowana około 140–150 lat temu. Nazwa „Izdebno” pochodzi prawdopodobnie od domów składających się z dwóch lub trzech pokoi zwanych dawniej izbami.

Z najstarszych informacji zawartych w opracowaniu wydanym w 2010 roku Dzieje samorządu i administracji w gminie Łaskarzew. Od średniowiecza do współczesności dotyczących miejscowości Izdebno wynika, że folwark liczył siedem domów, a liczba mieszkańców wynosiła 108 (to najstarsze dane). Następna informacja dotycząca wielkości wsi to 47 domów, liczba mieszkańców wynosiła wtedy 308 (lata 1918–1939). W latach 1922–1926 obowiązki wójta pełnił mieszkaniec Izdebna Franciszek Kisiel. W maju 1926 roku (po śmierci Kisiela) jego obowiązki przejął nowo wybrany wójt Filip Paziewski. Ze wspomnianego okresu niestety nie zachowały się akta gromady Izdebno.

Do pierwszej wojny światowej ziemie Izdebna były pod zaborem rosyjskim. 10 lutego 1920 roku oddział generała Łymińskiego wraz z oddziałem „Krakusów” pułkownika Szamańskiego zajęły między innymi Izdebno, Łaskarzew i pobliskie okolice oraz zatrzymały się w Garwolinie.

W 1925 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Izdebnie. Naczelnikiem został wybrany Jan Głowacki, a zastępcą – Jan Boratyński. Zaczęto organizować spektakle, które były wystawiane w pobliskiej stodole lub na tzw. deskach. Organizowano także zabawy taneczne. W 1930 roku zaczęto budować remizę strażacką. Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej został wtedy Stanisław Głowacki. Remiza była budowana oraz finansowana przez mieszkańców.

W 1965 roku w Izdebnie świętowano uroczyście 40-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej. Z tej okazji otrzymała ona sztandar ufundowany przez społeczność lokalną. Na tę jubileuszową uroczystość do Izdebna przybyli między innymi komendant Wojewódzkiej Straży Pożarnej oraz liczne oddziały strażackie z okolicznych wsi. Odczytano bogatą kronikę działalności organizacyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej, a następnie odbyła się defilada, w której wzięły udział poszczególne oddziały strażackie. Dokonano też uroczystego wręczenia 13 listów pochwalnych przodującym w wyszkoleniu strażakom oraz 14 odznaczeń strażackich „za wysługę (od 10 lat do 35 lat)”. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada przybyłych na uroczystość oddziałów zmotoryzowanych Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie zorganizowano tradycyjny polski poczęstunek, na który zaproszono wszystkich gości.

We wrześniu 1954 roku zaczęła obowiązywać ustawa, na podstawie której powstały nowe gromady. Na ich czele stała Gromadzka Rada Narodowa (jej zadaniami były: uchwalanie budżetu, zarządzanie mieniem, prowadzenie spraw meldunkowych). Rada zbierała się na cyklicznych sesjach, na których wybierano członków komisji oraz zajmowano się bieżącymi sprawami. W skład Gromadzkiej Rady Narodowej Izdebno w kadencji 1955–1958 wchodzili: Mieczysław Jarzyna, Jan Klach, Ludwik Bijata, Józef Kander, Jan Reja, Szymon Tobiasz, Leonarda Górka, Stefan Zamulski, Irena Durka, Szczepan Paśnik, Stanisław Michalczyk, Tadeusz Marchwicki, Franciszek Janisiewicz. W styczniu 1955 roku władze powiatowe zatwierdziły na stanowisku Przewodniczącego Ludwika Bijatę. W skład Gromadzkiej Rady Narodowej w Izdebnie w kadencji 1958–1961 weszli: Jan Klach, Mikołaj Szeląg, Julian Pawiński, Stefan Zamulski, Stefan Poświata, Marian Markowski, Piotr Długosz, Antoni Wroniewicz, Wincenty Kondej, Maksymilian Galiński, Jan Kondej, Ludwik Bijata, Józef Kusak, Jan Gendek, Józef Szarek. Niestety brak danych, kto przewodniczył gromadzie od lutego 1958 roku. Według informacji z 1959 roku gromada zajmowała 1 997 ha powierzchni i liczyła 1404 mieszkańców. Zgodnie z uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej z 18 września 1959 roku Gromada Izdebno została zniesiona i włączona do Gromady Łaskarzew.

Elektryczność

Elektryczność do Izdebna została doprowadzona w 1955 roku. Pierwszy telewizor pojawił się remizie strażackiej. Cała wieś schodziła się na projekcje filmów i programów wyświetlanych w telewizji. Była to na owe czasy niezwykła chwila, wzbudzająca zachwyt i radość mieszkańców wsi, którzy cieszyli się, że mają wreszcie dostęp do cudów techniki.

Sklep spożywczy

Przed wybudowaniem sklepu pieczywo było dowożone z piekarni z Łaskarzewa wozem przez jednego mieszkańca wioski. Sklep został wybudowany w 1947 roku. Pod budowę sklepu jeden z rolników nieodpłatnie oddał kawałek gruntu. Ludzie z wioski pomagali w czynie społecznym, a murarze z Łaskarzewa budowali gmach. W piwnicach sklepu był punkt skupu mleka, do którego rolnicy dostarczali mleko. W skład komitetu budowy sklepu wchodzili: Stefan Boratyński, Jan Janisiewicz i Stanisław Markowski.

Sport, zajęcia kulturalne

W 1970 roku młodzież z Izdebna założyła Ludowy Zespół Sportowy (LZS). Organizowano zabawy taneczne, zakupiono dwa stoły do gry w tenisa i kilka szachownic, które potem przekazano szkole.

 

Źródło:

Dzieje samorządu i administracji w gminie Łaskarzew. Od średniowiecza do współczesności, oprac. Ł. Zugaj, M. Waszkiewicz, Łaskarzew 2010, nieopublikowany maszynopis wykonany na zlecenie wójta gminy Łaskarzew mgr. inż. Mariana Koryckiego.
Wywiad z najstarszym mieszkańcem wioski Wacławem Paśnikiem przeprowadzony 29 stycznia 2011 roku w Izdebnie.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1654)

Komentarze (1):

Monika Bogusz-Szulak, 01.10.2011
Wydaje mi się, że na zdjęciu nr 7 znajduje się moja babcia Adela Bogusz z d. Konopacka (pierwsza z prawej, warkocze), wówczas mieszkanka wsi Budel.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno
Historia wsi Izdebno

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter