Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Szkoła w Izdebnie

Autor wpisu: Teresa Kondej, Filia Biblioteczna w Izdebnie (wpis powstał dzięki działaniom w programie Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek)
Data publikacji: 09.06.2011

Obecna Szkoła Podstawowa w Izdebnie do 1885 roku była gminną szkołą typu wędrowczego „od wsi do wsi”. Jej położenie zależało od życzeń i warunków lokalowych mieszkańców wiosek gminy Łaskarzew.

Według relacji 64-letniego Jana Błachni, syna Błażeja, od 1885 do 1908 roku szkoła mieściła się w Dąbrowie. W roku 1908 przeniesiono ją do wsi Krzywda. Pracowała tam jedna nauczycielka pani Winczer. W 1910 roku szkołę ponownie przeniesiono do Izdebna i umieszczono w prywatnym mieszkaniu rolnika Jana Błachni. Mieściła się tam do 1913 roku. W latach 1913–1914 nauczycielką była pani Witaszyńska. W 1914 roku szkoła została przeniesiona do murowanego lokalu rolnika Mieczysława Michalczyka, gdzie znajdowała się do 1922 roku.

W latach1914–1918 oraz 1918–1922 pracowali tu nauczyciel Edward Brzozowski i nauczycielka Milewska (imię nieznane). W tym czasie były cztery oddziały klasowe.

W roku szkolnym 1922/1923 od 1 września kierownikiem placówki został Jan Kornaga, pomagała mu żona (również nauczycielka). Utworzono piąty oddział klasowy. W 1922 roku szkoła powszechna została przeniesiona do oddzielnego budynku, wybudowanego przez mieszkańców wsi Izdebno i przeznaczonego na szkołę oraz mieszkania dla nauczycieli. Inicjatorami budowy byli Piotr Boratyński, Stanisław Paśnik i ksiądz Turski (imię nieznane) z Łaskarzewa. Plac pod budowę podarował okoliczny rolnik Piotr Boratyński, za co uzyskał zwrot w postaci fragmentu tak zwanej parceli. Materiału na budowę dostarczyło Leśnictwo Powiatowe. Wieś opodatkowała się po 800 kg żyta z każdego 24-morgowego gospodarstwa.

Od 1 września 1924 roku nauczycielami w szkole byli Kornaga (imię nieznane) wraz ze swoją żoną (również nauczycielką, imię nieznane). W 1925 roku zaczęła pracę nowa nauczycielka o nazwisku Kalinowska (imię nieznane), która zasiliła pięcioosobowe już grono pedagogiczne (kierownik szkoły: Łuczyński, nauczyciele Frycz i Pieprznikówna – imiona nieznane, reszta nazwisk również nieznana). Klas w owym czasie było już siedem.

W czasie wakacji był organizowany „dzieciniec” dla dzieci rolników, który odbywał się w szkole w Izdebnie. Dzieci miały zapewnioną opiekę i wyżywienie w czasie prac polowych (żniwa, sianokosy). We wsi wtedy jeszcze nie było przedszkola.

 

Źródło:

Kronika Zespołu Szkół w Izdebnie.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 921)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Szkoła w Izdebnie
Szkoła w Izdebnie
Szkoła w Izdebnie
Szkoła w Izdebnie
Szkoła w Izdebnie
Szkoła w Izdebnie
Szkoła w Izdebnie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter