Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół Świętego Mateusza w Myśliborzu

Autor wpisu: Paulina Kolińska, Karolina Urbaniak (Gimnazjum im. M. Kopernika w Golinie)
Data publikacji: 13.06.2011

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Mateusza Apostoła w Myśliborzu to gotycka świątynia z początku XVI wieku, wraz z dzwonnicą, organistówką i zespołem plebanii.

Trochę historii…
Kościół pod wezwaniem Świętego Mateusza Apostoła został zbudowany we wsi Myślibórz, około 200 metrów od głównej drogi do Goliny. Jest to kościół późnogotycki, jednak przebudowy przeprowadzone w XVII i XVIII wieku zatarły jego pierwotny charakter.
Pierwsze wzmianki o parafii pojawiają się w 1438 roku. Zapewne istniał wtedy kościół drewniany. W pierwszej połowie XVI wieku rozpoczęto budowę kościoła murowanego, którego pozostałością są mury obecnej świątyni.
W XVI wieku na ziemie Rzeczypospolitej dotarli protestanci. Region koniński, podobnie jak większość naszego kraju, nie zdołał się oprzeć fali reformacji. Zbory braci czeskich powstały między innymi w Kawnicach (rodzina Gorzewskich przekazała kościół Wszystkich Świętych) i Myśliborzu (rodzina Żychlińskich przekazała kościół Świętego Mateusza).
Pod koniec XIX wieku przeprowadzono kolejny remont, odnowiono elewację, zbudowano chór. Obok świątyni postawiono zabytkową dzwonnicę, organistówkę oraz plebanię.

Bryła
Kościół jest jednonawowy, murowany i otynkowany. Od strony zachodniej znajduje się dwukondygnacyjna wieża z narożami ujętymi ukośnie szkarpami, nakryta hełmem namiotowym z sygnaturką. Wewnątrz, po stronie wschodniej mieści się prezbiterium. Od strony północnej są usytuowane zakrystia oraz schody na ambonę. Od strony zachodniej znajduje się chór wsparty na dwóch kolumnach. Po stronie południowej znajduje się zbliżona do kwadratu kruchta nakryta sklepieniem krzyżowym. Do świątyni wchodzi się od strony zachodniej. Drzwi wejściowe są dwuskrzydłowe z dwiema antabami z brązu w kształcie lwich głów.

Trochę wnętrza…
Wnętrze świątyni tworzy nawa prostokątna kryta stropem z fasetą, bez wydzielonego prezbiterium. W ścianę zostały wtopione pilastry (płaskie filary) z kompozytowymi głowicami (kapitelami). W fasecie widać motywy z liści akantu i medaliony z amorkami. W części stropu występują motywy roślinne i medaliony czterech ewangelistów. Wewnątrz znajdują się:

  • barokowy ołtarz główny z drugiej połowy XVII wieku;
  • dwa ołtarze boczne z początku XVIII wieku;
  • ambona z drugiej połowy XVIII wieku;
  • krucyfiks z połowy XVII wieku;
  • dwie romańskie antaby z brązu w kształcie lwich głów.

Źródło:

Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa. Ośrodek Dokumentacji Zabytków  w Warszawie, Odział Konin.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1343)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Kościół świętego Mateusza w Myśliborzu
Kościół świętego Mateusza w Myśliborzu
Kościół świętego Mateusza w Myśliborzu
Kościół świętego Mateusza w Myśliborzu
Kościół świętego Mateusza w Myśliborzu
Kościół świętego Mateusza w Myśliborzu
Kościół świętego Mateusza w Myśliborzu
Kościół świętego Mateusza w Myśliborzu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter