Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cmentarz żydowski w Częstochowie

Autor wpisu: Uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, wpis powstał w ramach programu CEO Sefer – opowieści o polskich Żydach, oprac. Katarzyna Polak
Data publikacji: 14.06.2011

W poprzednich stuleciach ważnymi członkami częstochowskiej społeczności byli Żydzi. Zamieszkiwali w mieście od końca XVII wieku aż do Zagłady.

Ich obecność była dostrzegalna w życiu miasta – odgrywali istotną rolę nie tylko w handlu czy rzemiośle (głównie tkactwie). Czynnie uczestniczyli też w życiu kulturalnym, angażując się w działania stowarzyszeń i organizacji charytatywnych. Częstochowscy Żydzi byli również wielkimi patriotami. W czasie zaborów brali udział w walkach o niepodległość i przechowywali cenne pamiątki historyczne.

Kres tej wielokulturowej historii Częstochowy przyniosła druga wojna światowa. Żydowski cmentarz, założony jeszcze w 1799 roku, został zdewastowany przez nazistów. Tutaj również miały miejsce masowe mordy Żydów, którzy zostali pochowani w zbiorowej mogile.

Obecnie w Częstochowie są prowadzone różne działania, aby zachować pamięć o przedstawicielach społeczności żydowskiej i ich przedwojennej historii. W prace angażują się również uczniowie częstochowskich szkół. W roku szkolnym 2009/2010 taką inicjatywę podjęła młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie. Uczniowie prowadzili prace inwentaryzacyjne na cmentarzu żydowskim, wykonali dokumentację fotograficzną tego miejsca oraz zorganizowali wystawę zdjęć. Nawiązali również kontakt z Częstochowskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów. Wzięli udział w żywej lekcji historii, jaką była rozmowa ze świadkiem historii, panem Jastrzębskim. Uczniowie zorganizowali także spotkanie upowszechniające dla całej społeczności szkolnej, na którym podzielili się efektami swojej pracy.

Więcej o pracy uczniów na ich stronie internetowej: http://www.6liceum.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=148

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1601)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Cmentarz żydowski w Częstochowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter