Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Jemielnica w literaturze

Autor wpisu: Lidia Radecka
Data publikacji: 14.06.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Jemielnica to miejsce warte zaznaczenia na Mapie Kultury nie tylko ze względu na piękno tej wsi, jej wspaniałe zabytki i bogatą historię. To tutaj urodzili się Marek Prawy z Jemielnicy oraz Johannes Nucius – postacie, które wniosły istotny wkład w rozwój kultury, a także były inspiracją dla pisarzy. Głównie dzięki nim Jemielnica zaistniała w świecie literatury, co wyróżnia ją wśród innych podobnych wsi w kraju.

Jemielnica jest siedzibą gminy Jemielnica. Gmina jest położona we wschodniej części Śląska Opolskiego na granicy z województwem śląskim. Jej równinno-nizinny obszar, pełen zieleni, ma dobrze wykształcony system rzeczny. Znajduje się tu wiele malowniczych stawów o wysokich wskaźnikach czystości wody, a ciekawe pod względem florystycznym lasy zajmują aż 70% obszaru gminy. Gminę Jemielnica zamieszkuje 7 189 mieszkańców, a w samej Jemielnicy, będącej największą pod względem liczby mieszkańców wsią w Polsce, mieszka aż 3 487 osób. W skład gminy wchodzi 7 sołectw: Barut, Centawa, Gąsiorowice, Jemielnica, Łaziska, Piotrówka i Wierchlesie, oraz 3 parafie: Jemielnica, Piotrówka i Centawa. Zamieszkuje tu zarówno ludność etnicznie śląska (obecnie w znacznej części stanowiąca mniejszość niemiecką), jak i repatrianci ze wschodu. Nastąpiło jednak tak duże wymieszanie rodzin z tych dwóch grup, a także stopienie i wymieszanie kultur, że biorąc pod uwagę wyznanie katolickie właściwie całej ludności, można powiedzieć, że ludność gminy jest jednolita tak pod względem kulturowym, jak i wyznaniowym. Mamy własne zespoły artystyczne (między innymi zespół FASKA, który jest laureatem licznych, także ogólnokrajowych, przeglądów teatralnych), orkiestrę dętą, zespoły taneczne i artystyczne. W 2010 roku jemielnicka korona żniwna zajęła pierwsze miejsce na dożynkach prezydenckich w Spale. W gminie są dwie szkoły podstawowe, gimnazjum, przedszkola w 6 wsiach, trzy biblioteki, liczne sklepy, ośrodek zdrowia, hoteliki... Czyli wszystko, aby mieszkańcom i turystom żyło się nie tylko wygodnie, lecz także ciekawie! Gmina leży na uboczu uciążliwych szlaków komunikacyjnych jednak z łatwym dostępem do głównych tras (na przykład zjazdy do autostrady w odległości niespełna 15 km).

Pierwsze wzmianki o Jemielnicy pochodzą z 1225 roku i ten rok przyjmuje się za datę jej powstania. Osada założona na prawie niemieckim w XIII wieku jest poświadczona dokumentem z 1283 roku, należy więc do najstarszych miejscowości naszych opolskich ziem. Do najcenniejszych zabytków gminy należą kompleks pocysterski (opactwo istniało już w 1289 roku) wraz z pięknym kościołem – zabytkiem klasy zerowej, oraz najstarsza świątynia – murowany kościół romański, z bezcennymi freskami (poświadczony w 1302 roku), będący aż do wypędzenia cystersów z Jemielnicy kościołem parafialnym. Wart obejrzenia jest także przepiękny kamienny kościółek (z przełomu XV i XVI wieku) w Centawie. Jemielnica, leżąca na Szlaku Cysterskim, ma więc spore szanse, aby zaistnieć na mapie atrakcji turystycznych nie tylko regionu, lecz także kraju. Jemielnica, dotąd znana za sprawą Marka Prawego z Jemielnicy, w ostatnich latach zyskała dodatkową sławę za sprawą jej innego mieszkańca – Johannesa Nuciusa. Ten najwybitniejszy śląski kompozytor był opatem konwentu jemielnickiego w latach 1591–1620. W zaciszu naszej świątyni powstały jego najwybitniejsze dzieła. Johannesowi Nuciusowi zawdzięczamy, że opactwo cysterskie w Jemielnicy należało w początkach XVII wieku do najważniejszych ośrodków kultury muzycznej na Śląsku. Uhonorowaniem pamięci wybitnego kompozytora i opata było ogłoszenie 2006 roku (450. rocznicy urodzin) Rokiem Johannesa Nuciusa w gminie Jemielnica, a wiosną 2008 tutejsze gimnazjum uroczyście przyjęło jego imię.

Od 2 do 4 września 2011 roku w Jemielnicy odbędzie się VI Forum Szlaku Cysterskiego W Polsce, na które przewidziano wiele atrakcji.

Na Mapie Kultury Jemielnica ma swoje miejsce również z innego powodu. Niewiele jest tak małych miejscowości, które odnaleźć można w polskiej literaturze pięknej. Są to następujące powieści: Zbigniewa Zielonki, W Jemielnicy sądny dzień oraz Kornelii Dobkiewiczowej O Marku Prawym z Jemielnicy. Znaleźć też można spore fragmenty, których akcja dotyczy Jemielnicy w książce Hrabia Damian, będącej śląskim odpowiednikiem Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza, oraz wzmianki w Trylogii husyckiej (w drugim tomie Boży bojownicy i trzecim tomie Lux Perpetua Andrzeja Sapkowskiego). O Jemielnicy powstało też wiele wierszy, między innymi znanego opolskiego poety Waltera Pyki.

Jemielnica ma także (ale to już nie jest niczym szczególnym w przypadku miejscowości z taką historią i zabytkami kultury) inne dotyczące jej wydawnictwa to: Jemielnica. Wieś i klasztor cysterski na Górnym Śląsku Jerzego Rajmana oraz Johannes Nucius. Epoka, duchowość, życie i twórczość, wydana na ukoronowanie Roku Nuciusowskiego przez Uniwersytet Opolski.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Jemielnicy!

Źródło:

Dobkiewiczowa K., O Marku Prawym z Jemielnicy, Katowice 1963.
Zielonka Z., W Jemielnicy sądny dzień, Warszawa 1956.
Hrabia Damian. Powieść historyczna (reprint wydania z 1901 roku), Krapkowice 2001.
Rajman J., Jemielnica. Wieś i klasztor cysterski na Górnym Śląsku, Katowice 1995.
Johannes Nucius. Epoka, duchowość, życie i twórczość. Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 450-lecia urodzin Johannesa Nuciusa, opata cysterskiego w Jemielnicy, kompozytora i teoretyka muzyki, Kamień Śląski 11 października 2006 roku, Opole 2008.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1259)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Jemielnica w literaturze.
Jemielnica w literaturze.
Jemielnica w literaturze.

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter