Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zaranica – wyśpiewać swoją tożsamość

Autor wpisu: ewa_zwierzyńska
Data publikacji: 21.06.2011

Ich śpiewanie jest dokładnie takie jak one – kobiece, delikatne, ale pełne siły i wewnętrznego żaru. Dwie dziewczyny z Krynek – Joanna Czaban i Helena Puchalska postanowiły ratować lokalny folklor ziemi, na której się urodziły i wychowały.

Teraz jeżdżą po wioskach, przepytują bliższą i dalszą rodzinę w poszukiwaniu starszych osób, które jeszcze pamiętają dawne pieśni, śpiewane na tych ziemiach z dziada pradziada, nagrywają i przepisują słowa. Spotykają się raz w tygodniu, aby śpiewać i uczyć się nowych melodii. Samodzielnie uszyły stroje na wzór tych sprzed wieku, ze skrzyń wyciągnęły samodziałowe spódnice po babci. Swój duet nazwały Zaranica.

Zespół powstał w czerwcu 2010 roku i od tej pory stale koncertuje. We wrześniu 2010 roku udało mu się zdobyć wyróżnienie na przeglądzie „Podlaskie ziołami pachnące”, zorganizowanym przez Białostockie Muzeum Wsi. Swoje śpiewanie Joanna Czaban i Helena Puchalska traktują jak misję, chcą utrwalać tożsamość ziemi kryńskiej jako obszaru wielokulturowego, na którym ścierały się różne wpływy, narody i języki. Najbliższa ich sercu jest kultura białoruska, i w tym języku śpiewają najczęściej, ale w ich repertuarze nie brakuje też pieśni ukraińskich, kozackich, rosyjskich i polskich. Taki repertuar odzwierciedla historię tych ziem, które, przechodząc z rąk do rąk, stały się narodowościowym tyglem.

Najstarsze są pieśni związane z kulturą białoruską, te śpiewane na polu przy pracy i przy okazji rozmaitych świąt. Trudno określić ich datę powstania, ponieważ przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią piękne świadectwo archaicznej kultury ludowej. Śpiewane są najczęściej w miejscowych dialektach, których próżno szukać w jakimkolwiek słowniku. Dziewczyny, wykonując je, często akompaniują na bajanie, flecie lub bębnie. Pieśni białoruskie są wyjątkowo melodyjne, najczęściej opowiadają o nieszczęśliwej doli mężatek – mąż to często pijak i zazdrośnik, a teściowa jest wiecznie niezadowolona. Urok tych pieśni tkwi w ich szczerości, otwartości, wylewaniu swego wewnętrznego bólu w takiej estetycznej formie, jaką jest śpiew. Miało to zapewne znaczenie terapeutyczne.

Joanna Czaban, założycielka i członkini zespołu, opowiada, jak wiele radości daje jej praca w zespole i obcowanie z ludowymi śpiewakami: „Ludzi pamiętających dawne pieśni na palcach jednej ręki można policzyć. Wsie nasze już wymarły, i to naprawdę ostatni dzwonek dla nas. Z reguły takie osoby śpiewające są dobrze znane we wsi, więc przy wjeździe wystarczy zapytać pierwszą spotkaną osobę, a ta bez problemu wskaże właściwy adres. Ludzie ci z reguły są bardzo radzi naszym wizytom, bo najczęściej nie mają komu śpiewać. Widać, jak czasem już niedołężne osoby nagle „zdrowieją” – głos z drżącego zamienia się w donośny i zdaje się, że babcia zapomina o jedzeniu i spaniu, cała pochłonięta dobroczynnym działaniem śpiewu”.

Nazwa Zaranica ściśle wiąże się z tkactwem – odwiecznym, głównym zajęciem kobiet między innymi z Krynek. Oznacza „gwiazdę zaranną”, na gobelinach przedstawianą w formie ośmiokątnej rozety. W ludowej świadomości oznacza „piękną, młodą dziewczynę, pierwsze uczucia i marzenia”.

„Nazwa ta symbolizuje naszą nadzieję na lepszą przyszłość, bo rzeczywistość, w jakiej przyszło nam zaczynać, okazała się momentami bardzo brutalna” – kontynuuje Joanna Czaban, mając na myśli wiele trudności i przeszkód, jakie musi pokonywać w związku z funkcjonowaniem zespołu.

Na pytanie, po co to robi i do czego jest w dzisiejszych czasach potrzebny folklor odpowiada:

„Folklor jest potrzebny do odnajdywania własnej tożsamości, pokazuje, kim naprawdę jestem, na przekór szkolnemu i medialnemu urabianiu mnie przez lata. Folklor wychowuje, jego różnorodność, chcąc nie chcąc, uczy tolerancji i otwartości na innych”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1384)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Zaranica - wyśpiewać swoją tożsamość
Zaranica - wyśpiewać swoją tożsamość
Zaranica 4
Zaranica 3
Zaranica 2
Zaranica 1

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter