Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Johann Franz Hoffmann, „Wizja św. Szymona Stocka" – obraz ze strzegomskiego kościoła

Autor wpisu: Aleksandra Górak (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.org), oprac. Agata Trzebuchowska
Data publikacji: 21.06.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Obraz Johanna Franza Hoffmanna Wizja świętego Szymona Stocka, znajdujący się w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Piotra i Świętego Pawła w Strzegomiu, powstał ze wspólnej fundacji opata klasztoru Cystersów w Krzeszowie, Benedicta II Seidla, i cesarskiego szambelana, starosty wrocławskiego i właściciela sąsiedniego Luboradza, hrabiego Ottona Wenzla von Nostitz und Reineck. Autorstwo oraz datę wykonania dzieła potwierdza niewyraźna sygnatura umieszczona w prawym dolnym rogu obrazu.

Wielki (3,6 x 2,6 m) obraz Wizja świętego Szymona Stocka ukazuje w centrum kompozycji świętego karmelitę klęczącego na stopniach ołtarza we wnętrzu kościoła klasztornego w Aylesfort. Święty Szymon Stock jest odziany w strój zakonny, a przed nim na brewiarzu leży lilia – symbol czystości. Nad ołtarzem na tle otwartego nieba unosi się Maria z Dzieciątkiem w asyście zastępu aniołków, która przekazuje świętemu Szymonowi szkaplerz. W górnej części obrazu nad głową świętego unoszą się na obłoku aniołki, z których dwa podtrzymują banderolę ze słowami wypowiedzianymi przez Marię: Ecce signum salutis, salus in periculis. Kolejny z aniołków trzyma niewielki szkaplerz przeznaczony do noszenia na szyi. W dolnej lewej partii obrazu przedstawiono para aniołków z kałamarzem i piórami podczas pisania karty tytułowej: Bulla Sabbatina. Tuż pod nimi, w zakratowanym oknie wykutym w schodach ołtarza zostały ukazane postaci potępionych w czyśćcu, które z nadzieją spoglądają w stronę cudownego objawienia. W tle Hoffmann ponownie namalował świętego Szymona jako pustelnika mieszkającego w pniu dębu, z psem, który przynosił mu pożywienie.

Źródłem sceny ukazanej na pierwszym planie jest legendarne wydarzenie z nocy lipcowej 1251 roku. Święty Szymon, zaniepokojony przyszłymi losami zakonu, żywo modlił się o wsparcie do Matki Boskiej, zwracając się do niej: „Kwiecie Karmelu”, a Ona ukazała mu się i wręczyła szkaplerz ze słowami: „To będzie przywilejem dla ciebie i innych karmelitów – kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. To znak zbawienia, znak opieki w niebezpieczeństwach, zastaw pokoju i wiecznego ze mną przymierza”. Wizja ta była interpretowana jako znak szczególnej opieki Marii nad zakonem karmelitów oraz obietnica zbawienia.

Natomiast scena ukazana w tle nawiązuje do młodzieńczego okresu życia świętego sprzed wstąpienia do zakonu, kiedy opuścił on dom rodzinny i udał się na pustkowie, by tam poświęcić się wyłącznie życiu duchowemu. Mieszkał wówczas w pniu starego dębu i stąd też zaczerpnięte zostało jego drugie imię: Szymon Pień (ang. stock – „pień”).

Obraz Wizja świętego Szymona Stocka został wykonany prawdopodobnie jako centralne płótno nowego ołtarza głównego w dawnym kościele klasztornym Karmelitów w Strzegomiu. Razem z tym dziełem powstał także drugi obraz Hoffmanna Matka Boska Szkaplerzna, który pełnił zapewne funkcję górnego przedstawienia w nastawie. Obecnie wisi on w strzegomskim kościele parafialnym.

Fundacja nowego ołtarza głównego karmelickiej świątyni była elementem ideologicznej ofensywy strzegomskich katolików zagrożonych wzrostem aktywności miejscowych protestantów w nowej sytuacji po zajęciu Śląska przez Prusy. W 1810 roku strzegomski klasztor Karmelitów został jednak zsekularyzowany, a barokowe wyposażenie kościelne sprzedano do katolickiego kościoła w Świebodzicach. Oba obrazy Hoffmanna o wielkich rozmiarach i mało uniwersalnej ikonografii pozostały jednak w Strzegomiu i zostały przekazane do miejscowego kościoła parafialnego.

Źródło:

Wpis umieszczony dzięki uprzejmości koordynatorów Programu Drogi Baroku: http://drogibaroku.org/mod/resource/view.php?id=70.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1211)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Johann Franz Hoffmann, „Wizja św. Szymona Stocka” – obraz ze strzegomskiego kościoła

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter