Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

O wędrującym obrazie. Cerkiew w Łopience

Autor wpisu: Ewelina Bartosik
Data publikacji: 22.06.2011

W opuszczonej nieistniejącej dziś wsi w Bieszczadach, na końcu zapomnianej piaszczystej drogi, wśród pól stoi piękna cerkiew wybudowana z dzikiego kamienia. We wnętrzu świątyni na surowej ścianie ołtarza widać pusty ślad po ikonie, która zawsze tu powraca – nieważne, jak bardzo by się starano przenieść ją gdzie indziej.

Jedni mówią, że wszystko zaczęło się od starożytnej lipy i gęsi. Ponoć pewnego dnia w gałęziach drzewa, rosnącego w Łopience do dziś, zatrzymał się obraz Matki Boskiej. Spostrzegły go ptaki, które głośnym gęganiem powiadomiły o tym mieszkańców. We wsi nie nie było jednak godnego miejsca dla cudownej ikony, dlatego postanowiono przenieść wizerunek do pobliskiego przysiółka o nazwie Terki. Ikona jednak wróciła. Jeszcze kilkakrotnie woły ciągnęły cudowny obraz do sąsiedniej wsi, ale za każdym razem stawały na granicy Łopienki i nie chciały iść dalej. Wszyscy uznali, że Matka Boska chce zamieszkać właśnie tutaj. Wybudowano więc murowaną cerkiew, a w głównym ołtarzu zawieszono cudowną ikonę.

A może było tak. Nad malutką drewnianą cerkwią w Łopience pojawiła ognista kula, która po chwili zgasła. Okazało się, że na gałęziach starej lipy rosnącej obok świątyni leży ikona Matki Boskiej bijąca złotym blaskiem. Tak jak w poprzedniej opowieści, chciano przenieść obraz do cerkwi w Terkach, ale woły ciągnące wóz stanęły i zaczęły klękać, a mieszkańcy Łopienki przejmująco łkać. Dlatego ksiądz – Andrzej Wawrowski, prawdopodobnie późniejszy inicjator budowy murowanej cerkwi postanowił, by obraz tu pozostał.

Łopienka stała się jednym z najważniejszych sanktuariów kultu maryjnego w Zachodnich Bieszczadach. Jeszcze w XIX wieku co roku na odpust 13 lipca (święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny) przybywało tu kilkanaście tysięcy wiernych – nie tylko Rusini, lecz także Pogórzanie zza Wisłoki, a nawet Górale śląscy spod Andrychowa.

Dziś w Łopience nie ma już nikogo – mieszkańcy wsi zostali wysiedleni w 1947 roku. Cudowną ikonę przeniesiono do kościoła w Polańczyku. W miejscu pustego śladu zawieszono kopię obrazu Matki Boskiej, ale siła cudownego wizerunku ciągle przyciąga pielgrzymów z całej Polski.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1532)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

O wędrującym obrazie
O wędrującym obrazie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter