Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Włodzimierz Staniewski. Od starożytnej Grecji do Gardzienic

Autor wpisu: Zuzanna Dolacka
Data publikacji: 30.06.2011

Włodzimierz Staniewski urodził się w 1950 roku w Bardzie koło Kłodzka. Jest polskim reżyserem teatralnym. Założył Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, którego do dziś jest dyrektorem. Wcześniej współpracował z Teatrem STU oraz Teatrem Laboratorium. Jest twórcą metody aktorskiej, znanej pod nazwą ekologia teatru.

Jedna z ciekawszych historii wiąże się z wyborem wsi, w której Staniewski postanowił założyć swój teatr. Podobno, zanim ją znalazł, już od jakiegoś czasu szukał odpowiedniego miejsca do pracy. Jego kolega z teatru w Lublinie zabrał go na przejażdżkę motorowerem marki Komar, aby pokazać mu wieś Gardzienice. Staniewski siedział bokiem, z tyłu na bagażniku. Wywrócili się koło mleczarni ze sklepem, a miejscowi śmiali się z nich bardzo długo i serdecznie. Staniewskiemu spodobała się ta szczerość, krajobraz kojarzył mu się z Dalekim Wschodem i postanowił rozpocząć swoją działalność właśnie w Gardzienicach.

Bardzo ważnymi wydarzeniami dla rozwoju OPT „Gardzienice” były tak zwane Wyprawy. Staniewski wspomina jak kiedyś w latach osiemdziesiątych przytrafiła mu się, podczas jednej z takich wypraw, niesamowita historia. Było to jedno z doświadczeń, które wpłynęło na późniejsze inspiracje Staniewskiego antyczną choreą. Przebywał wtedy u Indian Zuni. Poprosił przewodnika rytuału tańca deszczu, aby zaśpiewał mu pieśń. Ten odpowiedział, że uczyni to za niego jego wnuk. Przewodnik szeptał mu słowa pieśni, a wnuk przedstawiał je gestami. Używał bardzo precyzyjnego alfabetu ruchów, w których były zaklęte słowa. Staniewski uważa, że w kulturach oralnych (archaicznych) w ten sposób przekazywano tradycję. Słowa wiązały się bezpośrednio z konkretnym gestem. Docierały nie tylko do uszu, lecz także do oczu odbiorcy.

W swoim teatrze Staniewski proponuje pewien wzór na dramat antyczny – trójjedną choreę. Jest to próba połączenia słowa, ruchu i muzyki. Członkowie teatru przez lata prowadzili na ten temat poważne badania akademickie. Przedstawienia OPT „Gardzienice” to nie tylko interpretacja dramatu, ale również wcześniejsze intelektualne i myślowe zbadanie materiału, który ma zostać wystawiony jako spektakl. Jest to „rekonstrukcja” chorei antycznej, która dzięki olbrzymiej pracy, znalazła praktyczne zastosowanie w teatrze. Słowo dubluje tu gest, jest jego sobowtórem, czyli inaczej mówiąc, znaczą to samo. Aktorzy z „Gardzienic” sporządzili alfabet gestów, na który składa się już ponad 160 opracowanych pozycji. Wzory wizerunków czerpią z waz greckich i rzeźb. Są to w większości ruchy dłoni, ramion i układy ciała, które odsyłają do konkretnych obrazów.

Wieś Gardzienice odwiedza co roku mnóstwo ważnych ludzi teatru. Przyjechał tam kiedyś również Jerzy Grotowski. Staniewski wspomina jak spał razem z całym zespołem „Gardzienic” w kanciapie ogrzewanej trociniakiem.

Największym marzeniem Staniewskiego jest założenie (najchętniej pod Lublinem) ośrodka kultury greckiej, w którym znajdowałyby się biblioteka, szkoła filozofii oraz byłyby organizowane warsztaty muzyczne. Staniewski twierdzi, że dużymi krokami nadchodzi moda na antyczną Grecję. Zajmowanie się tą kulturą będzie równie popularne, jak niegdyś zgłębianie wiedzy dotyczącej Indii bądź Ameryki Południowej. Chciałby, aby Gardzienice stały się miejscem, w którym Grecja byłaby na co dzień obecna. Można powiedzieć, że częściowo spełniły się już marzenia Staniewskiego. Muzycy związani z OPT „Gardzienice” założyli kilka lat temu orkiestrę, która rekonstruuje starożytną muzykę.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1430)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Włodzimierz Staniewski. Od starożytnej Grecji do Gardzienic
Rozmowa z Włodzimierzem Staniewskim
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice cz. 3 / 3
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice cz. 2 / 3
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice cz. 1 / 3

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter