Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Jadwiga Golcz. Atelier w Hotelu Bristol

Autor wpisu: Ewelina Bartosik
Data publikacji: 01.07.2011
Okres historyczny: 1800-1914

Jadwiga Golcz była czołową postacią polskiej fotografii przełomu XIX i XX wieku. Nie tylko jako jedna z nielicznych kobiet w tym czasie prowadziła własne atelier, ale też była inicjatorką powstania pierwszej oddzielnej szkoły dla kobiet, które chciały uczyć się fotografii. I choć bardzo szybko, głównie z powodu problemów finansowych, placówka musiała zostać zamknięta, to działalność Golczówny przygotowała grunt dla całego pokolenia artystek dwudziestolecia międzywojennego.

Historia warszawskiej fotografii końca XIX wieku jest związana przede wszystkim z działalnością kobiet: jak mówił Anatoliusz Masłowski – jeden z późniejszych współpracowników Jadwigi Golcz – poziom ówczesnych twórców był wyjątkowo wysoki, a „przodowała płeć żeńska”. Fotografia była zupełnie nowym rodzajem rzemiosła, które w Polsce nie miało jeszcze swojego kanonu mistrzów – tworzyły go kobiety amatorki. Golczówna nie była jednak naiwną entuzjastką – odbyła kilkuletnie praktyki w Wiedniu i w Paryżu, gdzie uczyła się od najlepszych fotografów,.

Wychowała się w miejscowości Gradowo na Kujawach, w majątku rodziców wywodzących się z zamożnego ziemiaństwa. Oczywiście, jej pochodzenie miało kapitalne znaczenie dla możliwości rozwoju jej pasji. Już w połowie lat 90. XIX wieku odkupiła atelier innego znanego warszawskiego fotografa, Edwarda Troczewskiego, i zaczęła prowadzić zakład fotograficzny pod własnym nazwiskiem. Punkt znajdował się najpierw przy ulicy Erewańskiej, potem w budynku Hotelu Bristol, który wybudowano dokładnie w tym miejscu, gdzie znajdowała się jej pierwsza pracownia.

Własne atelier było jedynie środkiem do celu: Golczówna chciała nauczać fotografii. Przez lata bezpłatne praktyki odbywało u niej zawsze po kilka panien. W tymczasowym punkcie przy ulicy Koszykowej, kierowanym wspólnie ze Stanisławem Szalayem (mężem siostry Marii Skłodowskiej-Curie), Golczówna prowadziła rodzaj poradni dla fotoamatorów połączonej ze sklepem fotograficznym. Każdemu, kto prosił ją o wskazówki, cierpliwie tłumaczyła zasady ustawienia sprzętu, dobór światła, zdradzała różne sztuczki.

Pracownia w Hotelu Bristol stała się po pewnym czasie miejscem, gdzie warto bywać. Coraz chętniej portretowali się u Golczówny arystokraci, pisarze, twórcy, między innymi Bolesław Prus i Ignacy Paderewski. Miała też „oko” na całą socjetę – publikowała w prasie zdjęcia z istotnych wydarzeń artystycznych i towarzyskich.

Była człowiekiem instytucją. To ona ogłosiła na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” w 1900 roku pierwszy w Warszawie konkurs fotografii zawodowej i amatorskiej, a rok później zorganizowała pierwszą wystawę fotografii artystycznej. Ekspozycję zobaczyło aż 30 tysięcy osób. Dzięki niej w 1898 roku powstał też pierwszy w Warszawie miesięcznik poświęcony fotografii „Światło”.

Jednak największym marzeniem Jadwigi Golcz było założenie szkoły fotograficznej. W jego realizację włożyła cały swój wysiłek i wszystkie oszczędności, jakie posiadała. Do współpracy zaprosiła księdza Włodzimierza Kirchnera. W oficjalnej narracji na temat warszawskiego środowiska związanego z fotografią to on został uznany za pomysłodawcę i realizatora idei Golcz. W rzeczywistości okazał się fatalnym pedagogiem. W wyniku jego nieudolnych działań Golczówna straciła cały majątek i musiała zamknąć szkołę po dwóch latach. Wtedy postanowiła wycofać się z życia publicznego.

Zmarła osamotniona i całkowicie zapomniana. Nie ma też dziś śladu istnienia słynnej pracowni w Hotelu Bristol.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1379)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter