Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cmentarz żydowski w Wasilkowie

Autor wpisu: Uczniowie Gimnazjum im. ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie, wpis powstał w ramach programu CEO Sefer – opowieści o polskich Żydach, oprac. Katarzyna Polak
Data publikacji: 08.07.2011

Wasilków to miejscowość leżąca w województwie podlaskim, obecnie liczy około 8700 mieszkańców. Znajduje się w oddaleniu od głównych szlaków handlowych i ważnych ośrodków miejskich, wydawał się idealnym miejscem do idyllicznego życia.

Jak w większości polskich miasteczek w Wasilkowie w przeszłości była dość liczna mniejszość żydowska – w XIX wieku Żydzi stanowili około 40% ogółu mieszkańców. Istniała niezależna gmina żydowska, w okolicy znajdowały się trzy cmentarze żydowskie.

Druga wojna światowa okazała się dramatyczna w skutkach dla tej niewielkiej społeczności. Już w sierpniu 1941 roku naziści utworzyli w Wasilkowie getto, w którym znalazło się 1250 Żydów. Ponad rok później zostali przeniesieni do Treblinki, skąd już nigdy nie wrócili.

Obecnie jedynym śladem po czasach, gdy w Wasilkowie żyli mieszkańcy wyznania mojżeszowego, jest cmentarz przy ulicy Słowackiego. Staraniem lokalnej społeczności został odnowiony, utworzono pamiątkowe lapidarium, wyznaczono ścieżki. Macewy z cmentarza, przez nazistów wykorzystane do utwardzenia lokalnych dróg, wróciły na nekropolię. Prace rekonstrukcyjne, w całości sfinansowane przez mieszkańców, zakończyły się w 2007 roku.

Działania na rzecz zachowania pamięci o Żydach mieszkających w przeszłości w okolicy kontynuują uczniowie Gimnazjum imienia księdza Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. Odbyła się uroczysta adopcja cmentarza; młodzież organizuje prace porządkowe oraz przeprowadza wywiady ze świadkami historii, aby ocalić pamięć o dawnym wielokulturowym Wasilkowie. Przygotowano zajęcia fotograficzne, dzięki czemu powstała obszerna dokumentacja obecnego stanu cmentarza. Przygotowaną wystawę mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy Wasilkowa.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1331)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Cmentarz żydowski w Wasilkowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter