Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Monopol emancypantek

Autor wpisu: Marta Konarzewska
Data publikacji: 12.07.2011

Ulica Świętej Gertrudy w Krakowie stanowi fragment pierwszej obwodnicy Krakowa. Prowadzi wzdłuż Plant, od Poczty Głównej do Wawelu. Wytyczono ją w latach 70. XIX wieku w miejscu drogi prowadzącej wzdłuż murów miejskich.

Nieopodal, na obecnych Plantach znajdował się niegdyś kościół Świętej Gertrudy. Zwano go także kościołem Złoczyńców, gdyż na otaczającym go cmentarzu chowano osoby skazane na karę śmierci i ścięte mieczem katowskim.

Gdy idziemy ulicą Gertrudy wzdłuż parku, przy numerze 6 trafiamy na hotel Monopol. Jest to budynek zaprojektowany przez Filipa Pokutyńskiego w 1876 roku. Fasada kamienicy reprezentuje styl eklektyczny. Widzimy też lustrzaną nadbudowę – dzieło ostatnich lat. Mieszcząca się tam restauracja Monopol oferuje dancingi, a tanio zjeść można po sąsiedzku – w barze wegetariańskim.

Emancypantki zawitały do Monopolu na początku XX wieku. Był rok 1905, który wszyscy kojarzymy z wybuchem rewolucji. Miało wtedy miejsce także inne wydarzenie, ważne szczególnie dla kobiet, dla Polek.

Był to I Zjazd Kobiet Polskich. Jego uroczysta inauguracja odbyła się właśnie przy Świętej Gertrudy 6. Hotel Monopol nazywał się wtedy Hotelem Kleina.

W rzeczywistości był to już czwarty zjazd polskich kobiet. Wcześniejsze: w Warszawie, Lwowie i Zakopanem odbyły się nieoficjalnie.

Obrady odbywały się w dniach 20–23 października w Sali Rady Miejskiej w Pałacu Wielopolskich, przy Placu Wszystkich Świętych 3/4, gdzie do tej pory znajduje się magistrat.

Najważniejszą uchwałą zjazdu był apel do stronnictw politycznych o włączenie postulatu równouprawnienia kobiet do ich programów politycznych.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1512)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter