Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Celując w jakość. O Aleksandrze Ginsbergu

Autor wpisu: Ewelina Bartosik
Data publikacji: 25.07.2011
Okres historyczny: 1800-1914

W 1899 roku powstała w Warszawie jedyna w Cesarstwie Rosyjskim Fabryka Przyrządów Optycznych „FOS”. Gdyby nie jej twórca, Aleksander Ginsberg, dzielni „czterej pancerni” ukryci we wnętrzu czołgu, nawet na małej odległości nie byliby w stanie zestrzelić nieprzyjaciela. Dlaczego? To proste, w wyposażeniu ich czołgu zabrakłoby celownika.

Aleksander Ginsberg urodził się w Sosnowcu w 1871 roku. Po studiach na Wydziale Matematyki i Fizyki w paryskiej École Polytechnique, wyruszył na dalsze nauki do Berlina i tu uzyskał dyplom inżyniera. Był już wtedy jednym z najbardziej cenionych specjalistów w dziedzinie optyki w Europie. Carl Zeiss, założyciel dziś najbardziej renomowanej firmy produkującej systemy optyczne, był zachwycony po rozmowie z Ginsbergiem, kiedy ten zgodził się na współpracę. Polak pełnił w jego firmie podwójną funkcję – głównego inżyniera i głównego konstruktora – i tak naprawdę to on wywarł największy wpływ na wizerunek dopiero się rozwijającej marki.

Po powrocie do Warszawy Ginsberg założył własną fabrykę instrumentów optycznych (pierwszą w Polsce), funkcjonującą pod przydługą nazwą „FOS Towarzystwo Firmowo-Komandytowe Ginsberg i Spółka”. Firma rozwijała się błyskawicznie, głównie dzięki olbrzymim zamówieniom rządowym dla rosyjskiej armii, której dostarczano celowniki artyleryjskie, lornetki, peryskopy i wizjery wszelkiego zastosowania.

Jednak opracowywanie precyzyjnych przyrządów namierzających wroga nie należało do jedynych zainteresowań Ginsberga. Tworzył także różne modele obiektywów i aparatów fotograficznych, starając się dostosować je do najbardziej wygórowanych potrzeb profesjonalnych fotografów. Planistygmaty „FOS” były używane między innymi w niezwykle popularnym i cenionym aparacie fotograficznym black-Nnotes francuskiej firmy prowadzonej przez Léona Gaumonta, a także w sprzęcie produkowanym przez fabryki Kodaka.

Ginsberg za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany, zdobywał liczne dyplomy honorowe i złote medale, między innymi na wystawie w Krakowie i w Witebsku. Niestety zmarł bardzo wcześnie – w wieku zaledwie 40 lat.

Dalsze losy jego fabryki nie są do końca znane. Według jednej z wersji władze rosyjskie, z chwilą wybuchu pierwszej wojny światowej, przeniosły całą fabrykę „FOS” do Petersburga – wraz z personelem, maszynami i zapasami surowców. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak, że po rewolucji bolszewickiej w 1917 roku technologie i rozwiązania opracowane przez Ginsberga stały się bazą dla rozwoju całego przemysłu fotooptycznego w Związku Radzieckim.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1313)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter