Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Fototeka Filmoteki Narodowej

Autor wpisu: Filmoteka Narodowa
Data publikacji: 26.07.2011

Fototeka Filmoteki Narodowej to wirtualny album historii filmu polskiego prezentujący zbiory fotograficzne Filmoteki Narodowej z lat 1908–1989.

Na www.fototeka.fn.org.pl jest dostępnych ponad 80 tysięcy fotosów, w tym unikalne zdjęcia studyjne polskich twórców filmowych i aktorów, z autorskich kolekcji tak cenionych fotografów, jak: Romuald Pieńkowski, Roman Sumik, Jerzy Troszczyński czy Tadeusz Kubiak. Liczba fotosów stale rośnie dzięki codziennej digitalizacji obrazów utrwalonych na negatywach, diapozytywach i odbitkach pozytywowych.

Fototeka jest cennym źródłem fotografii filmowej dla wydawnictw prasowych, książkowych, multimedialnych, producentów filmowych, instytucji i firm, a także osób prywatnych. Daje możliwość poznania atmosfery pracy ekip filmowych, ewolucji techniki filmowej, obyczajowości, mody i miejsc, których już nie ma. Serwis jest wyposażony w funkcjonalną wyszukiwarkę, która umożliwia wybór fotosów zgodnie różnymi upodobaniami i kryteriami, takimi jak: osoba, tytuł filmu czy reżyseria, z możliwością zawężania i sortowania wyników.

Strona Fototeki została stworzona w 2009 roku przez pracowników Filmoteki Narodowej przy współpracy z Agencją Interaktywną 4K, a w 2010 roku rozbudowano ją i zmodernizowano dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Fototeka jest dziełem wielu osób dzielących się swoją pasją i wiedzą, a także studiów filmowych, które wyraziły zgodę na prezentację fotosów z filmów, do których dysponują autorskimi prawami majątkowymi. Projekt został doceniony w środowisku filmowym, czego efektem była dwukrotna nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Portal internetowy”. Serwis zaistniał także w międzynarodowej przestrzeni zbiorów cyfrowych, gdy w 2010 roku Filmoteka Narodowa dołączyła do projektu European Film Gateway, za pośrednictwem którego prezentuje zbiory w portalu europejskiej kultury – Europeana.eu.

Fototeka jest obecna także na Twitterze.

Zwiastun FOTOTEKI:

 

Logo Filmoteki Narodowej
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1408)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Fototeka Filmoteki Narodowej
Fototeka Filmoteki Narodowej
Fototeka Filmoteki Narodowej

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter