Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Odpust 7–8 września 2011 roku. Fotorelacja Szkoły Podstawowej ze Skępego

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 20.10.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Co roku 8 września w Skępem z okazji święta Matki Boskiej Siewnej odbywa się odpust. Warto w ten dzień odwiedzić naszą miejscowość. Od 160 lat (2011 r.) przychodzą do Skępego na odpust 7–8 września (Narodzenie Matki Boskiej) piesze pielgrzymki z Płocka.

Naszą największą uroczystością kościelną jest odpust na dzień Matki Boskiej Siewnej (święto Narodzenia Matki Boskiej). Odbywa się on 8 września, ale niektóre pielgrzymki przychodzą już 7 września. Szczególnie gorąco mieszkańcy Skępego witają pieszą pielgrzymkę z Płocka. Jest to pielgrzymka zaprzysiężona.  W XIX w. w Płocku wybuchła epidemia cholery. Mieszkańcy - jak podaje Teresa Karwicka w książce Kultura ludowa ziemi dobrzyńskiej - ślubowali, że jeśli zaraza minie, będą co roku chodzić pieszo do Skępego na odpust. Pielgrzymi z Płocka zwani u nas pątnikami przychodzą do Skępego 7 września. Wprowadzają ich strażacy z OSP w Skępem. Licznie zgromadzeni mieszkańcy uczestniczą z pielgrzymami w mszy odbywającej się w Kościele i klasztorze bernardynów w Skępem. 8 września na placu odpustowym mszę celebruje biskup płocki. Pielgrzymka z Płocka odchodzi ze Skępego 9 września po porannej mszy.

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter